Etiket: Mars’ta sıvı hâlde su bulundu

NASA, tüm dünyanın merakla beklediği açıklamasında Mars yüzeyinde su bulunduğunu ve bu suyun zaman zaman sıvı hâlde olduğunu duyurdu. NASA tarafından yapılan açıklamada, Mars Keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda, Kızıl Gezegen’de sıvı, akışkan hâlde tuzlu su bulunduğu belirtildi. Bu büyük keşif, Mars’ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu göstermektedir. Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağını ve nereden geldiğini araştıracaklarını açıkladılar.

Yapılan açıklamada, Mars’a gönderilmesi planlanan bilim insanlarının, bulunan su sayesinde işlerinin kolaylaşacağı belirtildi. Suyun içerisindeki hidrojen ve oksijenin ayrıştırılması sonucu roket yakıtı elde etmenin mümkün olduğu, bulunan suyun bilim insanlarının su ihtiyacını karşılamada kullanılabileceği vurgulandı.

Sıvı hâldeki suyun Mars’ın “yaz mevsiminde” gezegenin kanyonlarından ve krater duvarlarından aktığı, NASA’nın Kızıl Gezegen’in yörüngesinden çektiği fotoğraflarla ortaya çıkarıldı. Bu suyun, gezegenin sonbahar mevsiminde sıcaklıkların düşmesiyle kuruduğu açıklandı. Mars yüzeyinde suyun donmuş hâlde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçekti. Ancak gezegende sıvı hâlde su olup olmadığı sorgulanan bir konuydu.