Etiket: mental filtreleme

Zihnin seçici geçirgen bir zar gibi, yaşanan olayların içerisinden negatif olanları direk içeri geçirirken, pozitiflerin geçmesine izin vermemesi ya da negatife çevirerek geçirmesidir.

Bu durum matematikteki mutlak değerin tam tersi olarak da düşünülebilir. Orada nasıl değerler dışarı hep negatif çıkıyorsa burada da hep negatif şekilde işliyor beyin. Örneğin; verdiğiniz bir akşam yemeği davetinde misafirlerinizden birinin tabağını bitirmemesini, bir diğerinin tarifi nereden aldığınızı sormasını, ötekinin sizinle değil de bir başka arkadaşıyla çok fazla sohbet etmesini sırasıyla “Beğenmedi de yemedi”, “Benim yemek yapmayı bilmediğimi ima etti”, “Benim sohbetimi beğenmiyor” gibi yorumlamak mental filtrelemeye örnektir. Halbuki davetlilerden ilki harika görünen tatlıya yer ayırabilmek için tabağını bitirmemiş, ikincisi yaptığınız yemeği çok beğendiği için tarifi istemiş, üçüncüsüyse şahsi bir meselesini o konuda tecrübeli bir arkadaşına danışmak için sohbet etmiş olabilir pek tabii ki de.

Beynin, gerçekle alakası olmayan bağlantılar kurmasına bilişsel çarpıtmalar(düşünce hataları) denir. Kişi kurduğu bu bağlantılar sonucu negatif hislere kapılır ve karamsarlıktan,...
02.09.2020
1.368