Etiket: Öğrencilerden üç boyutlu yazıcıyla protez el

Bilgisayar destekli üç boyutlu tasarım atölyesinde öğrenim gören öğrenciler, Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) teknoloji ve tasarım öğretmeleri koordinasyonunda hayal güçlerini kullanarak üç boyutlu çalışmaları hayata geçiriyor. Bilgisayar ortamında çizilen tasarımlar üç boyutlu yazıcıdan çıkartılıyor.

Öğrencilerin çalışmalar kapsamında hazırladığı protez, doğuştan sol eli olmayan bir kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Protez eliyle bardak tutabilen, kapı açabilen, saçlarını tarayabilen, çantasını ve elbiselerini asabilen bu kişinin en büyük hayali ise bisiklet kullanabilmek. Projeyi koordine eden Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni, üç boyutlu tasarımların medikalden, robotik ve mimariye birçok alanda kullanıldığını söyledi. Atölyelerinde öğrencilerin kendi hayal ürünleri olan projelerini, tasarım programlarında oluşturarak üç boyutlu yazıcıdan çıkarabildiklerini belirterek “Öğrencilerimizle, engelli vatandaşlarımız için bir sosyal sorumluluk projesi olarak protez yapmayı düşündük” dedi.

Protezi kullanan kişi, 2008’de elektronik bir protez denediğini ancak maliyetinin yüksek olması nedeniyle alamadığını anlattı. Öğrencilerin çok profesyonel bir çalışma ortaya koyduklarını belirterek “Bu kadar gelişmiş bir mekanik protez yapılabileceğini hiç beklemiyordum. Çok heyecan verici. Artık sol elimle de birçok şeyi yapabiliyorum. Saçımı tarayabiliyor, bardak tutabiliyor, domates kesebiliyor, çamaşır asabiliyorum. Hayatımda en çok sol elimle sağ elimi tutmak istiyordum. Bunu gerçekleştirdiğimde sanki bir başkası elimi tutuyormuş gibi hissettim. Bundan sonra bisiklet kullanmak istiyorum.” diye konuştu.