Adli Trafik Uzmanı Ahmet Merkepçi kimdir?

17.11.2021
Adli Trafik Uzmanı Ahmet Merkepçi kimdir?

Adli trafik uzmanı Ahmet Merkepçi’yi yakından tanımaya hazır mısınız? Uzun yıllardır trafik bilirkişiliği yapan Ahmet Merkepçi, trafikteki haklar ve hak ihlallerinde itiraz süreçleri hakkında hizmetler vermektedir. Ahmet Merkepçi trafikte vatandaşların hakları konusunda bilinçlendirmek ve hak ihlallerine karşı hukuksal mücadele vermek konularında bireylere yardımcı olmak adına pek çok çalışma yürütmektedir.

Ahmet Merkepçi’yi kısaca tanıyalım…

Adli trafik uzmanı, bir diğer deyişle trafik bilirkişisi olan Ahmet Merkepçi, 25 Ağustos 1991 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. 2015 yılında Erzurum Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde eğitimini tamamlayan Merkepçi, 2017 yılına gelindiğinde Gaziantep Üniversitesi’nde Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Yüksek lisans eğitiminde ve tezinde, üzerine yoğunlaştığı çalışma konusu “trafik kazalarının önlenmesinde eğitimin rolü” konusudur. Bu alanda yaptığı çalışmalar hem akademik düzeyde hem de hizmet sektöründe devam etmektedir. Trafik kazası danışmanlığı alanında hukuksal destek alınabilen ve trafikle ilgili hemen her konuda danışmanlık yapılan geniş bir mesleki yelpazesi mevcuttur. Evli ve bir kız çocuğu babası Ahmet Merkepçi’nin hizmet verdiği alanları şu şekilde örneklendirebiliriz;

  • Trafik kazalarında kusur oranı itirazları
  • Trafik kazası sonrası araç değer kaybı başvuruları
  • Pert total bedeli itirazları
  • Ticari gelir kayıplarında tazminat
  • Trafik cezalarında itiraz
  • Ayıplı araç onarımı tazminatı
  • İş veya trafik kazası yaralanma tazminatları

Adli trafik uzmanı Ahmet Merkepçi, örneklerdeki gibi trafik kazaları ya da diğer trafikle ilgili önemli durumlarda bireylerin hakları hakkında bilgilendirmeler yapar ve hak ihlallerine itiraz süreçlerini yönetir. Trafikte karşılaşılan her türlü problem için hukuksal danışmanlık ve süreçlerin takibi, Ahmet Merkepçi’nin hizmet alanlarındadır. Verdiği hizmetler trafiğin kısacası sigorta hukukukun tüm alanlarını kapsar niteliktedir. Bireylerin trafikteki hakları ve bu hak ihlallerine nasıl itiraz edebilecekleri ya da trafik kazalarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gibi konularda akademik olarak da pek çok çalışması mevcuttur. Kendisi yüksek lisans eğitimini “Trafik kazalarının önlenmesinde eğitimin rolü” konusu üzerine akademik çalışmalar yaparak gerçekleştirmiştir. Gaziantep Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladığı bu yüksek lisans programının ardından, sahada hizmet verirken alanıyla ilgili akademik çalışmalar yapmaya da devam etmektedir. Günümüzde hem trafik bilirkişiliği yapmakta hem de trafikle ilgili eğitimler ve akademik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Yazımızın devamında Ahmet Merkepçi’ye adli trafik uzmanlık alanıyla ilgili merak edilenleri sorduk. İşte o sorular ve yanıtları…

Adli trafik uzmanlığı nedir? Mesleğinizi tanımlar mısınız?

Adli trafik uzmanı kısacası trafik bilirkişiliği yapmaktayım. Trafik kazalarında sürücü yolcu veya yaya olarak kazaya karışanların, kural ihlal veya ihlallerinin tespitini yapmaktayım. Sadece kusur oranı tespitiyle kalmayıp, avukatlarımızla birlikte hatalı kusur oranı belirlenmiş kazalarda itiraz süreci hizmeti sunmaktayım.

Trafik kazaları ya da trafikte karşılaşılan sorunlar sonrası itirazları bir uzman aracı eşliğiyle yapmanın ne gibi avantajları var? Aracısız da itiraz süreci sağlıklı ilerler mi?

Bugüne kadar onlarca kazazedenin mağduriyetini giderebilmiş biri olarak bir itirafta bulunayım. Ne yazık ki toplumumuzda öğrenilmiş çaresizlik var. Kulaktan dolma, halk efsanesi cümlelerle araştırmaya başlıyorlar. Dava açmaya değer mi? İtiraz için ne kadar masrafımız olur? Kaç yıl uğraşacağız? Bir tanıdığım dava açtı, yıllarca masraf etti eline hiçbir şey geçmedi gibi soyut ön yargıları yıkmakla başlamak gerek. Bizim sunmuş olduğumuz trafik kazası kusur oranına itiraz hizmetinde, doğrudan hiçbir ücret almayız. Hatta yargılama aleyhte sonuçlanırsa başka bir deyişle davayı kaybedersek hiçbir sıfat adı altında ücret almayıp, yargılamanın tüm masraflarını ödeyeceğimize dair yazılı sözleşme sunuyoruz. Biraz önceki bahsettiğim sözleşmeye sunacak ve tüm sorumluluğu üstlenecek kadar trafik kazasına itiraz konusundaki uzmanlığıma ve geçmiş tecrübeme güvenerek adım atıyorum. Sorunuza dönecek olursam nitekim sürecin doğru yürütülebilmesi için mutlaka uzman desteğine ihtiyaç var.

Bir kazazede kaza sonrası size ulaştıktan sonra süreç nasıl ilerliyor?

Kaza tutanağını kazaya ait varsa fotoğraf video kaydı gibi kaza ile ilgili belgeleri bize iletilmesini isteriz. Kazanın meydana geldiği yerin güncel fotoğraflarını talep ederiz. Aracın hasar gören bölgesinin detaylı fotoğraflarını isteriz. Doğru tedavi için doğru teşhis gerekir. Uzmanlarımızla birlikte yapacağımız teknik incelemeler sonucu yargı aşamasında gidilirse ne yapmamız lazım öngörümüzü oluşturup, oluşturduğumuz öngörüyü müvekkil ile paylaşıp avukatımıza yetki vermesi durumunda süreci üstlenip bizler yürütürüz.

Kusur oranına itiraz sürecinde kazazedenin karşılaştığı masraflar nelerdir?

Sonuç olarak yargı süreci başlatacağı için yargılama giderleri. Bunlar nedir derseniz; başvuru harçları, posta ücretleri, bilirkişi ücretleri var. Daha önemlisi süreç doğru yürütülmez veya soyut iddialarla yapılan bir itiraz ise dava kaybedilecek ve karşı avukatlık ücreti dediğimiz avukat vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tabii ki bu bahsettiğim bireysel başvurular için geçerli. Bizim üstlenmiş olduğumuz itiraz süreçlerinde bu masrafların tamamını biz karşılıyoruz.

Alanınızla ilgili bireyleri daha fazla bilinçlendirmek için projeleriniz olacak mı?

Elbette bu konular üzerinde akademik çalışmalar yapan biri olarak söylüyorum bu taşın altına elimi koyduğuma inanıyorum. Yaklaşık son 2 yıldır yayında olan adımı taşıyan ahmetmerkepci.com adresinde yaşanan olumsuzluklarla nasıl mücadele edilebileceğini açıkça anlatıyorum. Öte yandan ülkemizde trafik kültürünün oluşması için sürücülerin ve yolcuların yayaların uyması gereken trafik kuralları hakkında makaleler yayınlıyorum. Yakın gelecekte ise YouTube kanalımızı yayına alıp bu bilgileri video şeklinde sunmayı amaçlıyorum.

Kazazedeler kusur oranına itiraz için size nasıl ulaşabilirler?

En basit yol ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ adresini ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Öte yandan sadece kusur oranına itiraz değil araç değer kaybı fark davalarında da yardımcı olmaktayız. En basit haliyle ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ sayfasından ücretsiz olarak araç sahipleri değer kayıplarını hesaplayabilir fark var ise gerekli adımları birlikte atabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.