Alışma ve Duyarlılaşma

28.04.2020
Alışma ve Duyarlılaşma

İnsan organizmasının çevresine uyum sağlama yeteneği duyu organlarında da görülür. Aşırı karanlık ya da aydınlık olan ortamlarda duyu organları yaratılıştan gelen bir beceriyle kendisini ayarlar ve duyum sürecini başlatmak için hazır olur.

Alışma ve Duyarlılaşma 1

Örneğin karanlık bir ortamdan aydınlık bir yere çıkıldığında ya da tam tersi bir durumda yani aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama geçildiğinde önce görme güçlüğü çekilir. Duyu organları bir süre sonra yeni ortama uyum (duyusal uyum) sağlar ve görme güçlüğü giderilir.

Kısaca Konu Başlıkları gizle

Alışma

Alışma duyusal uyumdan sonra gerçekleşen bir süreçtir. Uyarıcıların şiddeti ve süresinin giderek artan yoğunlukta oluşması sonucunda duyu organlarının bu yoğun uyarıcı karşısında tepki veremeyecek duruma gelmesidir. Bu, tepkinin zayıflaması ya da tamamen ortadan kalkması şeklinde gerçekleşir.

İlgili Konu  Stres Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Duyu organlarına artan şiddet ve sürede gelen uyarıcıların ilk andaki etkisini kaybetmesi ve buna karşı organizma tarafından oluşturulan tepkinin de zayıflamasıdır.

Alışmada sürekli tekrar eden uyarıcıların yoğunluğu duyu organlarının duyum oluşturma becerisini kısıtlar. Örneğin yeni alınan ağır ve gösterişli bir saatin kola ilk takıldığında hissedilen ağırlığının zaman sonra duyumsanmaması gibi.

Alışma ve duyarlılaşma
Alışma ve duyarlılaşma

Duyarlılaşma

Duyarlılaşma da aynı uyarıcı yoğunluğunun tekrarlanması sonucu gelişir. Ancak alışmanın aksine duyarlılaşmada gerçekleşen; tekrarlanan uyarıcı yoğunluğunun etkisiyle organizmanın verdiği tepkisel davranışın güçlenmesidir.

Örneğin düşen birkaç yağmur damlasına karşı organizma tarafından tepki verilip bir davranış gösterilmez. Ancak aynı düzeydeki uyarıcı yoğunluğu karşısında yani yağmur damlalarının ilk yoğunluluğunun sürekliliği sonucu organizma rahatsız olur ve rahatsız edici durumdan kurtulma davranışı gösterir.

İlgili Konu  Yaşam Boyu Gelişim

Kaynak:12.Sınıf Psikoloji Ders Kitabı (PDF)

Psikoloji Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı