Apollon Kimdir?

11.10.2021
Apollon Kimdir?

Apollon, mitolojik tanrılardan biri olup, müziğin, şiirin, tüm sanatların, güneş ve ateşin tanrısı olarak bilinir. Diğer özelliklerinin yanında kahin özelliğine de sahip olan Apollon, gelecek hakkında bilici bir rolü bulunur. Bu kahinlik ve geleceği bilme özelliğini, diğer kişilere de geçirebilme gücüne sahiptir.

Apollon Kimdir? 1

Apollon, Artemisin ikizi olup, Zeus ve Leto’nun oğludur. Roma mitolojisinde Apollo olarak bilinse de adı, aslen Yunan mitolojisinde Apollon olarak geçer. Apollon tasviri yapılırken elinde altın bir lir ile resmedilir ve heykelleştirilir. Lir, Apollon ile bütünleşmiş olan mitolojik bir çalgıdır. Apollon’un lir çalmasının dışında, gümüş yayı ile en uzak noktaya ok atabilmesiyle “okların tanrısı” olarak da anılmaktadır. Apollon, insanlara tıp uygulamalarını öğretmiştir. Karakterinin bir özelliği olan dürüstlüğü sayesinde “gerçeğin ve ışığın tanrısı” olarak da nitelendirilmiştir. Apollonun kutsal hayvanları yunus, kuğu, atmaca ve karga; kutsal ağacı ise defnedir. Ayrıca almış olduğu “Vulturus” lakabı, Latincede yırtıcı kuşlar için kullanılan bir kelimeden gelmektedir.   Apollon’un oklarında, güneş ışınlarında yer alan hem hasta eden hem de iyileştiren özellikler bulunmaktadır. Apollon’un asıl unvanı olan “güneş tanrısı” sıfatı olsa da ilk ortaya çıktığı zaman bu özelliğinin olduğu bilinmemektedir. Çünkü aslında güneş tanrısı olan Yunan mitolojisinde yer alan helios’tur. Apollon ile Artemis’in ay ve güneşle özdeşleştirilmeleri, yoğunlukla Romalılar dönemine denk gelir. Mitolojik kaynaklarda, Apollon “Likyalı” ismini de almaktadır. Likyalı unvanının kökeni de Luvi dilinde yer alan ve ışık anlamını karşılayan “lyk” kelimesinden gelmektedir. Zaman içerisinde, Latincede “lux” şekline dönüşmüştür. Bazı kaynaklarda ise Apollon adı, Etrüsk dilinde yer alan ilahı bir kavramı nitelendirmek için kullanılan Aplu, Apulu veya Aplum gibi kelimelerden gelmektedir. Apollon’un başarmış olduğu işler, Yunan mitolojisinde şöyle yer almaktadır;

İlgili Konu  Nikola Tesla Kimdir?

Daphne, nehir perisinin kızı olup Apollon’un kutsal ağacı olan defnenin temelidir. Apollon, Daphne’ye hayrandır ve ona karşı sevgi besler. Fakat Daphne, bakire kalmaya zorunlu olduğundan Apollon’dan kaçar. Apollon’dan kaçmak için Artemis’ten yardım ister. Artemis de onu bir defne ağacına çevirir.

  • Apollon, çok güçlü ve önemli bir varlık olan Python ejderini bir mağarada öldürmüştür.
  • Apollon’un karısı Koronis, Apollon’u aldatınca, karısını sadakatsizliği nedeniyle cezalandırma işlemini kardeşi Artemis’e vermiştir.
  • Karısının cezalandırılması sebebiyle Apollon, oğlu Asklepius’u yetiştirmesi için at adam Cheiron’a vermiştir.
  • Apollon, Delfe gömdüğü Zagreus’un kemiklerini, Zeus’un emri doğrultusunda gömdüğü yerden çıkarıp, kemiklerini birleştirdikten sonra, dünyanın merkezine tekrar gömmüştür.
  • Apollon, Hermes’e altın, sihirli bir asa verir. Hermes aldığı bu asa sayesinde ateş çıkarabildiği için, ulak ve habercilerin efendisi olmuştur.
  • Apollon sahip olduğu üç uçlu abası sayesinde bir yunusu gökyüzüne çıkarıp takım yıldızı haline büründürmüştür.
  • Apollon, onunla tasvir edildiği lirini, Orpheus isimli küçük bir çocuğa vermiştir.
  • İkizi Artemis’in, Orion ile birlikte olmasına karşı çıkıp, engellemiştir.
  • Kibiri sebebiyle kardeşleri Artemis’le Niobe’yi cezalandırması, Apollon’un en büyük öfkelerinden biridir.
İlgili Konu  II. Osman (Genç Osman) Kimdir? Hayatı

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.