Astronominin Diğer Bilimlerle İlişkisi ve Alt Alanları

Astronominin Diğer Bilimlerle İlişkisi ve Alt Alanları
Astronominin Diğer Bilimlerle İlişkisi ve Alt Alanları 1

Keops piramidi’nin kraliçe odası sirius yani Akyıldız’ı görecek şekilde tasarlanmıştır. Bu durum bile Akyıldız’ın Antik Mısır’da ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca Akyıldız yani bilimsel adı ile Sirius o dönemde Nil Nehri’nin taşma dönemlerini belirlemek için takvim niteliğinde kullanılırdı.

Astronominin Diğer Bilimlerle İlişkisi ve Alt Alanları 2
Astronominin alt dalları

Meksika’nın Yucatin (Yukatan) Yarımadası’nda Chichen Itza (Çiçen İtza) kentinde bulunan El Castillo (El Kastilo, Kale) Tapınağı Mayalar tarafından yapılmıştır. Rivayetlere göre bu ve buna benzer bir çok tapınak astronomik gözlemler yapmak amacı ile mayalar tarafından kullanılmıştır.

Bu bilgilerin tamamında arkeoloji ve astronomi bilimleri ile ortak bir çalışma yapılarak ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra astronomlar gözlemevlerinin kuruluşu aşamalrında coğrafya bilimi ve meteoroloji datalarından faydalanmışlardır.

İlgili Konu  Astroloji Nedir?

Astronominin bu ilişkileri dikkate alındığı zaman ayrılacağı alt dallar aşağıda ki gibidir.

Astronominin Alt Dalları

  • Arkeoastronomi: İnsanların geçmişte gökyüzü ile alakalı olayları nasıl inceleyip yorumladıklarını araştıran alt alandır. Arkeoastronomi; arkeoloMi, antropoloMi, etnografya bilimleri ile ortak çalışır.
  • Astromatematik: Gök cisimlerinin yörüngeleri ile alakalı bir takım hesaplamalar yapılmaktadır. Astromatematik ise bu hesaplamaları yapmak için kullanılmaktadır. Bunun dışında gözlemlerden edinilen dataların yorumlanması içinde bu alt daldan faydalanılmaktadır. Bu alt dal öteki adı ile Gök mekaniği olarak anılmaktadır.
  • Astrofizik: Gök cisimlerinden yayılan elektromanyetik dalgaların sağladığı dataları yorumlamaya yarayan bu al dal ayrıca Gök fiziği olarak da adlandırılmaktadır. Aynı zamanda madde – ışınım etkileşimi denilen olayda bu alt dalın konularından biridir.
  • Astrokimya: Gök cisimleri ile yıldızlar arasında ki ortamın kimyasal yapısını bu alt dal incelemektedir.
  • Astrobiyoloji: Evrende oluşması muhtemel yaşam formlarının oluşma sürecini ve gelişim sürecini inceleyen alt daldır.
  • Astrojeoloji: Bu alt alan doğal uydu, gezegen, gök taşı ve benzeri gök cisimlerinin oluşum ve yapılarını incelemektedir.
İlgili Konu  Astronomide Kullanılan Araçlar

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.