Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları

Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları

Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları

At kuyruğu bitkisi, önerilen doz ve şekillerde alındığından birçok rahatsızlığın tedavisinde etkili olmaktadır.

Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları 1

Atkuyruğu bitkisinin latince adı “equisetum” olarak bilinir. “Equus” sözcüğü at ve at benzeri hayvanlar için kullanılan bir isim olup “seta” ise kıl anlamına gelmektedir. İngilizcede “horstail” olarak geçer ve ülkemizde “atkuyruğu” veya “kırkkilit” otu olarak anılmaktadır.

Atkuyruğu otu içerdiği “silica (silisilik asit)” sayesinde kemikleri kuvvetlendirir. Bu yönüyle “osteoporoz” olarak bilinen, kemik dokusunda boşluklar meydana getiren hastalığın tedavisinde önerilen bir bitkidir.

Atkuyruğu otundan genel olarak bahsedecek olursak:

 • Böbreklerdeki taşların atılmasına yardımcıdır
 • Safrada oluşan taşları tedavi eder
 • Vücuttaki ödemi atar
 • İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılır
 • İdrar sökücü etkisi vardır
 • Ciltteki hafif yara ve yanıklarda etkilidir
 • Eklem rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Midede oluşan ülserlerde etkilidir
 • Gut hastalığı nedeniyle oluşan eklem ve kıkırdak problemlerine iyi gelir
 • Kilo vermeye katkı sağlar
 • Kemikleri kuvvetlendirir ve eklemlere oldukça faydalıdır
 • Antiseptik özelliği vardır
 • Kanamayı durdurmada etkilidir
 • Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur
İlgili Konu  Göbek Deliğine Alkollü Pamuk

Atkuyruğu otu (Kırkkilit otu) çayı nasıl hazırlanır?

Bu otu kurutulmuş şekilde aktarlardan temin edebileceğiniz gibi taze şekilde de tüketebilirsiniz. Bir kupaya hazırlayacağınız atkuyruğu otu çayı için, 2 çay kaşığı kurutulmuş atkuyruğu otunu suya atıp bir taşım kaynattıktan sonra ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakınız. İçilecek sıcaklığa eriştikten sonra süzüp içebilirsiniz. Eğer taze kullanılacaksa bir iki dal atkuyruğu otu üzerine kaynamış olan suyu döküp 10 dk demlenmesini bekleyin ve tüketin.

Bu çayı içerek tüketebileceğiniz gibi gargara yaparak da kullanabilirsiniz. Ağız ve diş eti yaralarına iyi gelmekte ve boğaz, bademcik iltihaplarını tedavi etmektedir.

Atkuyruğu (Kırıkkilit) otunun sağlığa faydaları

 • Osteoporoz: Atkuyruğu bitkisi kemikleri kuvvetlendiridiğnden, osteoporoz hastalığının yol açtığı kemik dokularında boşluklar sebebiyle oluşabilecek kemik kırılmalarının önüne geçer.
 • Ödem:Vücutta biriken fazla suyun idrarla dışarı atılmasını sağlar.
 • Eklemler:Atkuyruğu (kırkkilit) otunun içeriğinde bulunan silisilik asit (silica) ve mineraller, eklem ve kıkırdak rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
 • Saç ve tırnak: Uzama güçlüğü olan saç ve kırılgan tırnaklar açısından oldukça faydalıdır. Atkuyruğu çayını tüketerek veya saçlarınıza banyo sonrası durulama suyu olarak kullanarak fayda sağlayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda atkuyruğu otunun saçlar için faydası fazlaca duyulmaktadır. Bunun üzerine, atkuyruğu ekstraktı içeren şampuanlar üretilmeye başlanmıştır. Siz de bu şampuanlardan kullanabilir veya denildiği gibi çayı ile saçlarınızı durulayabilir ve çayını içerek fayda sağlayabilirsiniz.
 • Yara ve hafif yanıklar: Kırkkilit otu tarihte de savaşlarda kanı pıhtılaştırıcı özelliği sebebiyle kullanılmıştır. Siz de yara, kesik ve hafif yanıklara, atkuyruğu otu çayını soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla uygulayıp iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • İdrar yolu enfeksyonu: İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlarda kullanılmakta olup bunun üzerine herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.
İlgili Konu  Ihlamur Balının Faydaları ve Özellikleri

Genel olarak diğer kullanım alanları ise;varislerin tedavisinde, idrar kaçıran çocuklar için, kilo vermek adına, sancılı regl dönemlerinde, ağız ve diş eti yaralarında ve mide ülserlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Atkuyruğu (Kırkkilit) Otunun Yan Etkileri

Üç haftadan daha uzun sürelerde kullanımı B1 vitamini (tiyamin) eksikliğine neden olabileceğinden önerilmemektedir. 3 haftayı aşmamak kaydı ile günde iki bardak tüketimi idealdir.

Güçlü bir idrar söktürücü olması sebebiyle çok fazla tüketilmesi vücutta susuzluk yapabilir.

Diyabet hastalığı olan kişilerde kan şekerini düşürmesi sebebiyle, doktora danışmadan alınmaması gereklidir. Ayrıca tüketilecekse kan şekeri seviyesi dikkatle takip edilmelidir.

Eğer potasyum eksikliğiniz varsa kullanmaktan sakınınız. Potasyumun vücuttan idrarla atılmasına sebep olur.

Alkol ve nikotin bantlarıyla beraber kullanılmamalıdır. Kan inceltici ilaç, idrar söktürücü ve lityum kullananlar yine atkuyruğu otu kullanmaktan kaçınmalıdır.

İlgili Konu  Türk Kahvesinin faydaları ve zararları

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.