Ayak Bileklerinde Şişme

27.06.2020
Ayak Bileklerinde Şişme

Yumuşak dokularda normalden fazla miktarda sıvı biriktiği zaman özellikle ayak bileklerinde olmak üzere şişme meydana gelir. Ödem denilen bu durumun altında kalp hastalığı gibi ciddi tedavi gerektiren gizli bir rahatsızlık olabileceği gibi bununla birlikte yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve evde uygulanacak tedaviler sıvı birikmesini azaltarak şikayetleri ortadan kaldırmada önemli faydalar sağlar.

Ayak Bileklerinde Şişme 1

Ayak Bileklerinde Şişme Nedir?

Ayak bileklerinde meydana gelen şişmelere kan ve vücut hücrelerindeki sıvı seviyelerinin normal dengesinin bozulması neden olur. Bu denge bozukluğu, kılcal damarlardaki kan basıncı normal değerlerin üzerine çıkınca suyun etraftaki dokulara sızmasından kaynaklanır. Uzun süre ayakta durmak veya oturmak, aşırı tuz tüketimi, adet öncesi veya hamilelik sürecinde hormon seviyelerinin değişmesi de ayak bileklerinin şişme ihtimalini artırır. Şişme bazen varis, böbrek problemi, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon veya preeklampsi (hamilelik sırasında yüksek tansiyon ve sıvı birikimi) gibi bir hastalık belirtisi de olabilir.

İlgili Konu  Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Ayak Bileklerinde Şişme Tedavisi

 • Her gün 30 dakika egzersiz yapın. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırarak sıvının ayak ve bacaklarda birikmesini engeller.
 • Kılcal damarların duvarlarını güçlendirmek için C vitamini ve flavonoid bakımından zengin yiyecekler tüketin (turunçgiller, brokoli, biberler ve diğer sebzelerin pek çoğu).
 • Tuz tüketimini azaltın.
 • Uzun zaman oturur veya ayakta durursanız, baldır kaslarınızı sık sık kasın. Böylece kan baldır damarlarından yukarı itilerek bileklerin şişmesini önler.
 • Fazla sıvının bileklerden uzaklaşması için her gün en az iki kere 20 dk. süreyle yere sırt üstü uzanıp ayaklarınızın altına yastık benzeri bir şey koyarak kalçalarınızdan yüksekte tutun.
 • Limon suyu bol idrar ürettiği için sıvı birikiminden dolayı şişen ayak bileklerinize iyi gelebilir. Diüretik etkisi olan diğer bitkiler havuç, pırasa, salatalık, şalgam ve soğandır.
İlgili Konu  Kanseri Tetikleyen Bitkiler Var

Aromaterapi Tedavisi

İçine 6 damla ıtır çiçeği yağı, 6 damla limon yağı veya 3 damla biberiye yağı (hamileliğin ilk 20 haftasında biberiye yağı kullanmayın) damlattığınız ılık küvet suyuna oturup yıkanın.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

 • Semptomlarınız ağırlaşır ve iyileşmeye doğru bir gidişat görülmezse.
 • Semptomlar yeni bir ilaç almaya başladıktan sonra ortaya çıkarsa.
 • Yalnız tek bir bilekte şişme varsa.
 • Kasık veya alt karın bölgesinde de bir şişlik veya hassasiyet varsa.
 • Hamileyseniz
 • Bacağınız veya ayağınızda uyuşukluk varsa doktora görünüp tıbbi yardım almanız gerekir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.