Ayak Mantarının Vicks ve Kekik ile Tedavisi

28.06.2020
Ayak Mantarının Vicks ve Kekik ile Tedavisi

Ayak ve ayak tırnağı mantarları pekçok insanda görülüyor fakat bu mantarı kapmış kişilerin bundan kurtulmak için pek çaba sarfettiği söylenemez. Bunun iki nedeni var. Birincisi, kişinin en azından belli bir süre şikayet etmesini gerektirecek herhangi bir rahatsızlık meydana getirmemesi.

Ayak Mantarının Vicks ve Kekik ile Tedavisi 1

İkincisi de gerekli ilaçlar kullanılıp mantar yok olsa bile daha sonra tekrar çıkması ve bu kısır döngüden bıkıldığı için tedaviye devam edilmemesi. Bu mantarlardan kurtulmak için doktorun önereceği iki şey var; reçeteli ilaçlar ve mantar ayak tırnağındaysa ve ilaçlar fayda etmiyorsa bu tırnakların sökülmesi. Fakat araştırmacılar iki farklı araştırma yapmışlar ve iki şeyin bu mantarları yok ettiğini görmüşler; Vicks ve kekik yağı.

İlgili Konu  Bulantı ve Kusma Nedenleri, Tedavisi

Vicks’i bilmeyen yoktur. Soğuk algınlığından öksürüğe, nefes tıkanıklığından burun tıkanıklığına pekçok rahatsızlıkta kullanılan evlerin demirbaşı sayılabilecek bir merhem. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde araştırmacılar bu merhemin içinde bulunan mentol, okaliptus yağı, kafur gibi maddelerin mantar tedavisinde etkili olduğunu bulmuşlar. Uygulanması çok basit ve yan etkisi de bulunmuyor.

Uygulanışı

Ayaklar ve ayak tırnakları (kesilip) temizlendikten sonra iyice kurulanıyor. Sonra bir miktar Vicks alıp mantarlı bölgelere, tırnak aralarına iyice sürülüyor. Çorabınıza bulaşmasın diye üstü gazlı bez veya yara bandı ile kapatılıyor. Bu işlemi hergün uyguluyorsunuz. Bu şekilde en az 10 gün, iyileşme durumuna göre 6 haftaya kadar devam ediyorsunuz.

İlgili Konu  Diş Beyazlatma Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kekik Yağının Mantar Tedavisinde Kullanımı

Kekik yağının özelliği içinde Thymol denen bir maddenin bulunması. Bu madde bir terpenoid türü terpenoidler ise bakterilere ve mantarlara karşı etkili bir madde. Thymol antifungal olarak yani mantarlara karşı zaten kullanılıyor. Reçeteli ilaç almaktansa kekik yağı kullanmak en azından denemeye değer.

Yan Etkiler

Kekik yağı nadiren ciltte kaşıntı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Vicks VapoRub bazı kişilerde ciltte geçici kızarıklığa neden olabilir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı