Bağdat’ın Fethi ve Şarkın Sultanı 4. Murat

13.06.2020
78
Bağdat’ın Fethi ve Şarkın Sultanı 4. Murat

Bağdat önüne gelindi ve padişahın otağı Dicle’ye yakın bir tepenin üstüne kuruldu. Daha önce Hafız Ahmet Paşa Bağdat’ı Karanlık kapıdan kuşatmıştı ancak başarılı sonuç elde edilememişti. Veziriazam o yüzden çok müstahkem bir kapı olmayan Ak kapıdan kuşattı. Ak Kapı tarafına Veziriazam, Rumeli Beylerbeyi yerleşmişti.

Karanlık Kapıya kadar Sivas Beyi, Somoncubaşı, Kaptan Paşa, Sivas Beylerbeyi, Köstendil ve Avlonya beyleri Anadolu Beylerbeyi yerleşti. Bağdat Muhafızı Bektaş Han’ın emrinde 30000-40000 asker bulunuyordu. Şah Safi ise Kasr-ı Şirin’de savaşı takip ediyordu.

Sultan Murad Han 12000 askeri İran içlerine sokmuş ancak Şah Şafi korkup karşılarına çıkmamıştı. Bu arada 18-20 top atan Osmanlı topları kaleyi vurmaya başladı. 18-20. gün metrisler hendek kenarına vardı. Muhasaranın 37.günü ise hendekler dolmuştur. Sultan Murad’ın isteği ile öbür gün yürüyüş ilan edilmiştir.

Osmanlı askerleri sabah namazını kılıp, saldırıya geçtiler. Veziriazam Tayyar Paşa şehit düştü yerine Kemankeş Kara Mustafa Paşa geldi. Nihayet kuşatmanın 40.günü Bağdat hanı teslim olma kararı aldı. Kale Osmanlı’nın oldu lakin iç kalede bazı Safevi askerleri direnmeye devam etti.

Onlar etkisiz hale getirildikten sonra 24 Aralık 1638 de Bağdat yeniden Osmanlı’nın oldu. Sultan Murat yıkılan İmamı Azam Türbesi’ni yeniden yaptırdı. Sultan Murad şehrin düzelmesi için çok para harcadı.

Bağdat’ın Fethi ve Şarkın Sultanı 4. Murat SSS

4. Murad Neden Bağdat'ı Ak Kapıdan Kuşattı?

Daha önce Hafız Ahmet Paşa Bağdat'ı Karanlık kapıdan kuşatmıştı ancak başarılı sonuç elde edilememişti. Veziriazam o yüzden çok müstahkem bir kapı olmayan Ak kapıdan kuşattı.

Bağdat’ın Fethi Kaç Yılında

24 Aralık 1638 de Bağdat yeniden Osmanlı'nın oldu.

Şarkın Sultanı Ne Demek?

Şark (Doğu) Anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamda Doğrunun Sultanı anlamında kullanılan bir cümledir "Şarkın Sultanı"

KAYNAK: Ahmet ŞİMŞİRGİL, Kayı 6 imparatorluğun zirvesi ve dönüş, 5.baskı, Nisan 2016

Tarih Bilimi Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x