Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

12.10.2022
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar, boğaz ağrısı tedavisinde bitki çaylarından rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Önemli olan hangi bitki çayının neye iyi geldiğini bilmektir. Soğuk kış aylarında dışarıdan gelecek enfeksiyonlarla karşı mücadelede bitki çaylarından rahatlıkla destek alabilirsiniz. Boğaz ağrılarının hafiflenmesini ve boğazın yumuşamasına yardımcı etken olan bitki çayları iltihaplanmaların giderilmesine de destek oluyor.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar 1

Bitki çayları, hapşırık, öksürük, burun akıntısı gibi boğaz ağrılarıyla gelen hastalıklara karşı güçlü etkendir. Bu sebeple en küçük bir ağrıda, doktora gidip antibiyotik almak doğru bir çözüm değildir. Kışın sık aralıklarla tükettiğimiz antibiyotik ilaçlar iç organlarımızı ve bağışıklık sistemimizi tehlikeye sokmaktadır. Boğaz ağrılarında yapmamız gereken hangi bitkisel çayların boğaz tedavisine iyi geldiğini bilmemizdir.

İlgili Konu  Kronik ve Akut Böbrek Yetmezliği

Boğaz Ağrısı İçin Bitki Çayları?

 • Ada çayı ( doğal antibiyotik ), doğal antibiyotik özelliğe sahip olan ada çayı, öksürüğe iyi geldiği gibi boğaz ağrılarının hafiflemesinde önemli etkendir. Bu çayı ister gargara yaparak isterseniz içerek tüketebilirsiniz. Ada çayını bal ya da limon karışımıyla içmeniz soğuk algınlığına karşı direncinizi arttıracaktır.
 • Meyan kökü çayı ( öksürüğü hafifleten ), boğaz ağrılarının hafiflemesinde önemli etken olan meyan çayı öksürüğe iyi geldiği gibi, vücudunuzu dış etkenlerden koruyarak her türlü mikropla savaşır. Meyan kökü çayını iradeli kullanmanız sağlık açısından size yararlı olacaktır. Fazla kullanılması halinde istenmeyen sonuçlara sebebiyet verir.
 • Karanfil çayı ( boğaz yanması ), karanfil çayının içerisinde bulunan ojenel isimli uçucu boğazdaki yanmayı gideriyor. Karanfili günlük çiğneyerek tüketebildiğiniz gibi çay içerisine de katarak tüketebilirsiniz.
 • Papatya çayı ( boğaz ağrısına iyi gelen ), sakinleştirici özelliğe sahip olan papatya çayının boğaz ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bu çayı yatmadan önce içmeniz rahat uyumanızı sağlayacağı gibi ruhsal olarak ta sizi dingin kılacaktır.
 • Karaağaç çayı ( mikrop öldürücü ), boğaz ağrılarını hafifleten karaağaç çayı mikropları öldürerek boğazda yaşanılacak tahrişlerin önüne geçer. Bu çayı günde 3 ya da 4 kez içmeniz sizi rahatlatacaktır.
 • Okaliptus çayı ( burun tıkanıklığını gideren ), boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkili olan okaliptus çayı burun tıkanıklığını da gidererek sinüzite ve gribe de iyi gelir. Bu çayı ister soğuk halde tüketebilir, isterseniz de gargara yapabilirsiniz.
 • Meyan kökü ( balgam söktürücü ), boğazda oluşan balgamların sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına yardımcı alan bu bitkiyi günlük tüketebilirsiniz.
İlgili Konu  Balgam Söktürücü Bitkisel Çaylar

Boğaz Ağrısı İçin Yapılabilecek Uygulamalar

 • Ilık suya bir çay kaşığı kadar tuz ilave edilerek suyu günde bir kaç defa gargara yapabilirsiniz. 
 • Zencefil çayını bal katarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz. 
 • Bol bol su tüketebilirsiniz. 
 • 2-3 diş sarımsak ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulursa, doğal bir antibiyotik olarak boğaz ağrısını hafifletir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.