Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

21.07.2022
Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Özellikle özen gösterilmesi gereken 2 tip cilt vardır. Bu cilt tipine sahip kadınlar cilt bakımı konusunda daha dikkatli olmalıdır. İşte; özen gösterilmesi gereken ciltler…

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? 1

Özen Gösterilmesi Gereken Ciltler

1) Hassas Ciltler

Bu durum genellikle fazla kuru ciltlerde görülür. Cilt çok düzgün dokulu ve adeta saydamdır. Üst tabaka ise özellikle ince ve hassastır. Bu tabakada kılcal damar kırılmaları da olabilir. Hassas ciltler hem dış hem de iç etkenlere tepki gösterirler. Güneşten, rüzgârdan, duyulardan ve içkiden etkilenir. Bu ciltlere de kuru ciltler gibi bakım göstermeli ayrıca koruyucu yağ kullanılmalıdır. Ayrıca hassas ciltlerin alerjik de olabileceği unutulmamalıdır.

2) Kusurlu ciltler

Genellikle bu durum çok yağlı ciltlerde görülür. Bu tip ciltlerde sivilceler ve bazen de akne olabileceğinden yağlı cilt uygulaması yapılmalı ayrıca sivilce ve akneleri kurutup iyileştirecek ilaçlı malzemeler kullanılmalıdır. Cilt uzmanlarından yardım istemek de uygundur.

İlgili Konu  Uçuk Nedir?

Genç ve Güzel Bir Cilt İçin Her gün Birkaç Dakika Ayırın

Genç ve Güzel Bir Cilt İçin Her gün Birkaç Dakika Ayırın
Genç ve Güzel Bir Cilt İçin Her gün Birkaç Dakika Ayırın

Uzun yıllar tazeliğini koruyan bir cildin sırrının her an canlılığını koruyup nefes alabilmesinde gizli olduğu artık biliniyor. Yani düzenli bir cilt bakımı yapılırsa! Aslında iyi bir cilt elde etmek için izlenecek 3 basit adım var: 1) temizleme, 2) tazeleme, 3) nemlendirme.

Yapılan araştırmalar sonucunda:

  • Derinlemesine temizlenmemiş bir ciltte yağ ve kir birikintilerini, hücrelerin rahatça soluk alıp vermesini engellediği böylece cildin zamanla canlılığını yitirip donuklaştığı;
  • Ancak derinlemesine bir temizlikle cilt hücrelerinin açılıp rahatça soluk alıp varlığını sürdürdüğü,
  • Temizlenmiş bir cilt üzerine yapılacak her bakımın ölü hücrelerden oluşan bir tabaka tarafından engelleneceğinden etkisiz kalacağı; kanıtlanmıştır.

Cilt bakımının temelini oluşturan bu önemli fonksiyonun yerine getirilmesinde ise su ve sabunun kurutucu etkilerinden kaçınmak gerekliliği modern bilimin üzerinde durduğu bir diğer nokta.

Etkin bir cilt temizliğinde kullanılmak üzere geliştirilen kozmetik ürünler, günümüzde kadınların en büyük yardımcısı olarak gündemde. Cildi gün boyu etkileyen dış etkenlerden makyaj kalıntıları ve yağlandırmalardan arındırmak için geliştirilen cilt temizleme ürünleri gözenekleri temizlerken cildin rahatça nefes alıp vermesini sağlamakta ve uzun yıllar canlılığını korumasına yardımcı olmakta. Tabii böylesine bir temizleme işleminin cildin doğal nem dengesini gözetecek şekilde bir bakımı da gerçekleştirmesi gerekiyor. Cildinizi temizlerken, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt tipinize uygun temizleme malzemesini seçebilmektir. Eğer su ile kullanılan malzemeleri tercih edecekseniz, yüzünüzü yıkadığınız suyun sıcak değil ılık olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü sıcak su cildi kurutur. Ayrıca bilhassa hassas ciltleri ovuşturmak yerine parmak uçlarıyla masaj yaparak temizlemek doğrudur. Islak cildi kurularken de yine yumuşak bir havluyla yavaşça silmek gerekir.

İlgili Konu  Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır?

Yüzdeki bayatlayan makyajı gözeneklere dolan kirleri, cilt problemlerine yol açabilecek doğal yağların bir kısmını temizlemek gerekir. Bunu nasıl yapacağınız da önemlidir. Yanlış temizleme, hiç temizlememekten daha kötüdür. Çünkü hata yaparsanız cildin doğal nemlendiricileriyle koruyucu yağlarını da alıp götürürsünüz. Yüzünüzü sabah ve akşam günde 2 defa temizleyin.

Yağlı Ciltlere: 

Uzun yıllar tazeliğini koruyan bir cildin sırrının her an canlılığını koruyup nefes alabilmesinde gizli olduğu artık biliniyor

Günde 2 kere sabah ve akşam, sabunla ya da suyla çıkan temizleyiciyle yüzü temizleyin. su kullanın. Sıkıştırıcı sürün, hafif nemlendirici kullanın.

Her Gün, göz çevresine krem boyna ise yağlı krem uygulayın.

Haftada bir, ölü hücreleri çıkarın yani peeling yapın ( haftada 2 defa daha uygun)Canlandırma ve berraklaştırıcı maske uygulayın.

İlgili Konu  Dudak Renklendirme Nedir? Dudak Renklendirme Hakkında Her Şey

Kuru Ciltlere:

Günde 2 kere yumuşak sabun, suyla çıkan temizleyici krem ya da losyon kullanın. Su çarpın. Sulandırılmış tonik sürün. Yağlı bir nemlendirici kullanın.

Her gün, göz çevresine krem ve çok yağlı bir besleyici uygulayın.

Haftada bir, ölü hücreleri çıkarın ( fazla kuru deri toplanırsa daha fazla yapabilirsiniz),canlandırma ve berraklaştırıcı maske uygulayın.

Dengeli Ciltlere:

Günde 2 kere suyla ve sabunla çıkan temizleyici uygulayıp su çarpın. Tonik sürün ve hafif nemlendirici kullanın.

Her gün, göz çevresine hafif yağlı krem uygulayın.

Haftada bir, ölü hücreleri çıkarın, canlandırma ve berraklaştırıcı maske uygulayın.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.