Cilt Kuruluğu ve Tedavisi

27.06.2020
Cilt Kuruluğu ve Tedavisi

Derimizde yağ üretip salgılayan bezler, cildi havadaki değişikliklere karşı koruyan sebum denilen yağdan yeteri kadar üretemezse cildiniz kurur, pul pul olur ve hatta acıyabilir. Temel cilt bakımı kurallarını uygulayarak ve çeşitli bitkisel ilaçlar ile cilt kuruluğundan kurtulabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu ve Tedavisi 1

Cilt Kuruması Nedenleri Cilt Kuruluğu Sebepleri

Derinin hemen altındaki yağ bezleri görevini tam olarak yerine getirmediğinde cilt kurur. Aşırı sıcaklık farkları ve kuvvetli rüzgar cildin nemini alıp götürür. Eller, ayaklar, dirsekler, yüz ve boynumuz hem yağ bezleri bu kısımlarda daha az olduğu için hem de bu bölgelerimiz çevresel etkilere daha açık olduğu için daha hassastır. Ayrıca kalıtımsal özellikleriniz, hamilelikte olduğu gibi geçici hormonal dengesizlik, beslenme bozukluğu ve yaşın ilerlemesi de ciltte kuruluğa sebep olan nedenlerdir.

İlgili Konu  Kronik ve Akut Böbrek Yetmezliği

Cilt Kuruluğuna Karşı Önlemler ve Korunma

Dışarı çıkarken yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanın, soğuk ve rüzgarlı havalarda sıcak çorap ve eldiven giyin ve dudaklarınıza dudak nemlendiricisi sürün. Evinizin içindeki sıcaklık sizi rahatsız etmeyecek en düşük seviyede olsun. Gündüzleri kaloriferi kısın ve üşümemek için daha sıkı giyinin.

Havalandırma ve ısıtma sistemleri, televizyon ve bilgisayar gibi elektrikli aletler havadaki nemi alıp deriyi kurutan pozitif yüklü iyonların yoğunluğunu artırır. Pozitif yüklü iyonları minimum seviyeye indirmek için bir pencereyi açık tutun. Havayı nemlendirmek için nem cihazı kullanın ya da kaloriferlerin üstüne veya yakınına bir bardak su koyun. Odada ev bitkileri bulundurun.

Elektrikli battaniye kullanmayın. Kan dolaşımınızı hareketlendirmek için düzenli olarak egzersiz yapın ve cildinizin iyi beslenmesini ve bol oksijen almasını sağlayın.

Cilt Kuruluğu Tedavisi

 • Çiğ meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir diyet cildi nemli tutar ve ona esneklik kazandırır. Her gün kafeinsiz içeceklerden 6 bardak kadar içerek vücudun susuz kalmasını önleyin.
 • Temel yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • A ve D vitaminleri bakımından zengin yiyeceklerden (süt ürünleri, yumurta, balık, baklagiller, bitkisel sıvı yağlar, sert kabuklu yemişler) bol bol tüketin fakat unutmayın D vitamininin asıl kaynağı güneş ışınlarıdır.
 • E vitamini (Bitkisel yağlar, yumurta, balık, tam tahıllı gevrekler, mercimek, fasulye, sert kabuklu yemişler,fasulye, çekirdekler) ve çinko bakımından zengin yiyecekler (Süt ürünleri, balık, et, tam tahıllı gevrekler, baklagiller, kök sebzeler, sarımsak, filizlenmiş tohumlar) tüketin.
 • Balık yağı takviyesi alın.
İlgili Konu  Scarfin Krem Kullanımı ve Fiyatı

Nemlendirici Yerine Kullanabilecekleriniz

 • Pahalı cilt kremleri kullanmaya hiç gerek yoktur. Dermatologların çoğu katı sebze yağlarının en iyi nemlendiriciler olduklarını düşünüyorlar. Eczaneden alacağınız basit bir cold krem de cildinizi nemlendirir.
 • Yulaf ununun yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkisi vardır. Cildi yumuşatmak için içine iki bardak işlenmemiş yulaf unu koyduğunuz bir tülbenti ılık suya batırın ve 10 dk kadar suda tutun. Cildinizi kuruladıktan hemen sonra nemi hapsetmesi için ıslak tülbenti üstüne örtün.
 • Havadaki nemi emen bal, kuru cilt için etkili bir maske görevi görür.

Kuru Ciltler için Bitkisel Çözüm Tedavi

 • Aloe vera jelinin yumuşatıcı bir etkisi vardır ve sertleşmiş yüz derisine iyi gelir.
 • Kuş otu yuöuşatıcı bir bitkidir. Deride kuruluktan dolayı oluşan kaşıntıyı gidermek için soğuk kuş otu çayı ile kompres yapın.
 • Temel yağ asitleri barındıran evening primrose yağı kullanabilirsiniz.
 • Sandal ağacı ve Isparta gülü yağı: Bir çorba kaşığı buğday özü yağına bunlardan ikişer damla damlatın ve içine bir ezan çiçeği kapsülünün içini ekleyin ve hazırladığınız bu karışımı geceleri kuru cildinize uygulayın.
İlgili Konu  Zayıflama Çayının Zararları Nelerdir?

Cildinizde kuruluk bir türlü geçmiyor ve artıyorsa ya da acı ve iltihap oluyorsa doktora başvurmalısınız.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.