Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri

21.07.2022
Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri

Cildin kaşınması bir çok hastalık ve bozulmaların belirtisi olabilir. Bazen bu semptom çok ciddi hastalıkların ilk belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Nedenleri 1

Dolayısıyla eğer sizi sebepsiz yere bir kaşıntı rahatsız ediyorsa, mutlaka doktora başvurun. Öncelikle doctor tarafından muayeneden geçin. Muayeneden sonra doktor ek muayeneleri ve tetkikleri belirleyebilir veya hastayı diğer uzmanlara (dermatolog, endokrinolok, allerkolok vb.) Gönderebilir. Böylece, acıya neden olan hastalıklar ve bozulmalar tespit edilecektir.

Kaşıntıların Sebepleri Nelerdir?

Alerji deri kaşınmasının başlıca sebeplerinden biridir. Doktorların gözlemlerine göre, Dünya’da yaşayan insanların çoğunda şu veya biçiminde alerji var. Alerjik tepkisine neden olan faktör (hayvanların kılı, yün, yıkama müstahzarları, herhangi gıda vb. Olabilir) belirlenmeli ve allergiyadan muzdarip insan bu madde ile temasta olmamalıdır (eğer bu mümkünse).

Neyrodermit alerjik Nedir?

Neyrodermit alerjik tepkinin daha karmaşık şeklidir. Neyrodermit sırasında derinin kaşınan alanlarında deri kalınlaşır ve pürüzlü olur. Kaşıntı gece saatlerinde hastayı daha çok rahatsız eder. Neyrodermit genellikle insanda çocuk yaşlarında gelişir, zaman zaman keskinleşir ve güçlü, dayanılmaz kaşıntı eşlik eder. Birçok durumda hastalığın keskinleşmesi stresin fonunda gelişir. Hasta allerkolokda tedavi almalıdır. Tedavi uzun süre boyunca kurslarla gerçekleştirilir.

İlgili Konu  Bir gecede sivilceden kurtulmanın yolları

  • Çoğu durumda derinin kaşınmasının nedeni güçlü stres olur. Bazı pisişik hastalıklarda da(psixoz vb.) Kaşıntı eşlik eder.
  • Şekerli diyabet. Bu hastalık sırasında kanda şekerin seviyesi artar ve bu tüm vücutta veya vücudun herhangi bölümlerinde (anüs, genital organları) acıya neden olur. Kaşınma hastayı sürekli rahatsız edebilir veya periyodik olarak meydana çıkabilir. Kaşıntıdan ek hastada susuzluk, halsizlik, vücut ağırlığının azalması gibi belirtiler gelişir.
  • Karaciğerin birçok hastalıkları ve bozuklukları sırasında deride kaşıntı olur. Karaciğer etkinliğinin bozulması kanın terkibine etkiler ki, bu ise acıya vs. gibi semptomlara (sarılık, idrarın koyu olması, genel halsizlik, ciltte sepgiler vb.) neden olur. Karaciğer sirrozu ve kanseri sırasında kaşıntı çok güçlü dayanılmaz olur, hastayı oldukça rahatsız eder.
  • Böbrek hastalıkları ve bozuklukları sırasında böbrekler kanı iyi temizlemelidir ki, bunun sonucunda vücutta çok miktarda toksinler, cüruf ve diğer zararlı maddeler birikir. Bunun sonucunda ise deride kaşıntı ortaya çıkar.
  • Bazı ilaç preparatların alımı acıya neden olabilir. Bu durumda size bu preparatı belirleyen doktora başvurmak gerekir.
  • Mantar hastalıkları da acıya neden olur. Çoğu durumda mantar enfeksiyonu ayak Pençelerinde, cinsiyet organlarında olur. Teşhis onaylandığında, doktor hastaya özel preparatları belirtir (hap, krem, mum şeklinde).
İlgili Konu  Elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Diğer Kaşıntı Sebepleri

Babasil, düz bağırsağın iltihabı (proktit) ve çatı anüs bölgesinde güçlü bir acıya neden olmaktadır. Kaşıntıdan ek hastayı ağrılar, kanlı, mukoza ifrazatlar, dışkı ifrazının zorlaşması rahatsız edebilir.

Psoriaz (deri hastalığı) sırasında kaşıntı, esas semptomlardan biridir. Hasarlı deri beyazımsı pulcuklarla örtülür. Psoriaz kronik hastalıktır, onun tam oluşma nedenleri tıpta henüz bilinmemektedir. Hastalığın tedavisi ile dermatolog ilgilidir.

Erkek ve kadınlarda genital organlarda kaşıntı cinsel yolu ile geçen enfeksiyonların belirtisi olabilir. Bu zaman kaşıntıdan ek hastayı olağanüstü ifrazatlar (irinli, kokulu, yeşil, vb.) Rahatsız edebilir.

Kadınlarda menopozdan önce hormonal fon deyisir ve bu da cinsiyet yollarında acıya, kuruluğa neden olabilir.

Erkeklerde prostatit, prostatın adenoması vb. erkek hastalıkları sırasında genital organlarında ve anüs bölgesinde kaşıntı olur. Ayrıca hastayı ara bölgesinde ağrılar (idrar salgılanması sırasında keskinleşir), idrar salgılanmasında zorlaşması, bazen sıcaklık kalkması gibi belirtiler rahatsız edebilir.

İlgili Konu  Vücut Yapısına Göre Kıyafet Seçimi

Derisi çok ince ve kuru olan kişilerde (özellikle yaşlı insanlarda) sık sık kaşıntı oluyor. Bu durumda cildi nemlendirici araçlarla nemlendirmek, rüzgardan, güneşten korumak gerekir.

Kurt hastalıkları (enterobioz vb.) Anüs sayesinde kaşınmasına neden olur.

Kadınlarda hamilelik sırasında deride kaşıntı olabilir. Doğum sonrası kaşıntı genellikle geçer.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.