Dans Etmenin Faydaları

Dans Etmenin Faydaları

Hepimiz egzersizin sağlık yararlarının farkındayız. Dans etmenin eğlenceli bir spor olduğunu biliyor muydunuz? Önünüzde dans etmenin 6 yararı…

Dans Etmenin Faydaları 1

Dansın 6 Faydası

  1. Beyin sağlığını korur: Alman bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre dans, Alzheimer gibi hastalıklara karşı. Beyin gelişimini destekler ve hafızayı güçlendirir.
  2. Ağrıyı azaltır: Çalışmalar dans etmenin vücudumuzdaki ağrıyı azalttığını, çünkü ihtiyacımız olan konforu ve senkronizasyonu sağladığını gösteriyor.
  3. Esneklik, enerji ve mutluluk: Dans etmek eğlenceli bir aktivitedir. Vücudumuzun daha esnek olmasına ve enerji depolamasına yardımcı olur. Dans ederken mutlu oluruz.
  4. Zihinsel sorunları ortadan kaldırır: Depresyon, anksiyete, yeme sorunları ve uyuşturucu bağımlılığı gibi birçok sağlık sorunu günümüzde yaygındır. Fakat dans etmek tüm bu psikolojik endişelerin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
  5. Kilo vermenize yardımcı olur: Dans etmenin bir başka avantajı, her gün kilo vermenize neden olmasıdır. Araştırmaya göre, aerobik en azından bisiklet sürmek veya koşmak kadar etkilidir.
  6. Kalp sağlığınızı korur: Dans, kardiyovasküler hastalık riski olan insanlar için çok yararlı bir aktivitedir. Çalışmalar, kalp yetmezliği olan kişilerin spor olarak dans edebileceğini göstermektedir.
İlgili Konu  Sakinleştirici Bitki Çaylarının Faydaları ve Yan Etkileri

Dans Etmenin Beyine Etkileri

1. Nöroplastiyi artırır

New York’taki Albert Einstein Tıp Koleji liderliğindeki yeni bir çalışmada, araştırmacılar bir kişinin zihinsel yeteneğini yaşlanma oranı ile değerlendirdi. Çalışma 75 yaş üstü vatandaşlar üzerinde gerçekleştirildi. Amacı, fiziksel aktivitenin zihnin veya bilişin keskinliği üzerindeki etkisini incelemekti. Çalışmanın sonuçları New England tıp dergisinde yayınlandı.

Sonuçlara göre, dans dışındaki fiziksel aktivitenin zihinsel keskinlik üzerinde olumlu bir etkisi yoktur. Düzenli dans, zihinsel gerilik riskini% 76 azaltır. Nörolog Robert Katsman, dans eden insanların daha yüksek bilişsel kaynaklara ve daha karmaşık sinir hücrelerine sahip olduğunu açıkladı. Dans, beynin nöral yolunu uyarır, böylece nöroplastiyi teşvik eder.

2. Sizi daha akıllı hale getirebilir

Beynin farklı durumlara akıllı yanıtlar vermesi ve bu yanıtlardan birini kasıtlı olarak seçtiği süreç, bir zeka belirtisi olarak kabul edilir.

İlgili Konu  Kendir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bu nedenle, zekayı ölçmenin en iyi yolu, hızlı bir yanıt gerektiren durumlara katılmaktır. Dans etmek zekayı geliştirmek için ideal bir faaliyettir, çünkü hareketler çeviklik gerektirir. Örneğin, bir dans yaptığınızda, şarkının değişen ritimleriyle nasıl hareket edeceğinizi ve döneceğinizi düşünüyorsunuz. Dans hızı arttırır ve bu süreç zekanızı geliştirir ve beynin sorunlara tepkisini hızlandırır.

3. Dans yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hafızayı geliştirir

Sinir sinapslarınız ne kadar karmaşık olursa, beyniniz o kadar sağlıklı olur. Dr.Kachman’a göre, yeni sinir yolları oluşturmak için elinizden geleni yapmalısınız ve dans etmek bu hedefe ulaşmak için harika bir yoldur.

Yaşlandıkça beyin hücreleriniz ölür ve sinir sinapslarınız zayıflar. Bu nedenle, yaşlı insanların isimleri hatırlaması zordur, çünkü beyinde depolanan bilgilere sadece bir sinir yolu yol açar. Fakat dans etmeye başlarsanız, beyninizde yeni sinir yolları oluşturabilirsiniz. Yaş nedeniyle nöral bir yolu kaybederseniz, değiştirmeye hazır alternatif bir nöral yolunuz olacaktır.

İlgili Konu  Atkuyruğu Otu (Kırkkilit Otu) ve Faydaları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.