Dayanıklılık | Fizik

04.05.2020
Dayanıklılık | Fizik

Bir makine ya da yapı tasarlanırken birçok test yapılır, buradaki amaç ideal olana ulaşmaktır. Bu süreçte; modeller test edilir, malzeme kalitesi incelenir, boyutlar belirlenir. Bir tasarımda az malzeme ile en dayanıklı yapı elde edilmek istenir. Burada kullanılan belirli ölçekler vardır.

Dayanıklılık | Fizik 1

Örneğin büyük bir yapı inşa ederken küçük bir yapıda kullanılan ölçek baz alınamaz. Yapının oluşabilmesi için ölçeği değiştirmek gerekir. Örneğin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün maketi için gereken taşıyıcılar ile gerçeğinin taşıyıcıları aynı değildir. Maketi için tutkal ve karton yeterliyken gerçeğinde çelik halatlar ve beton kullanılır.

Canlıların yapısında ve hareketlerinde de dayanıklılık önemli bir yer tutar. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda canlı yapısının, dayanıklılık problemlerine karşı en uygun yapıda olduğu deneylerle doğrulanmıştır.

İlgili Konu  Özkütlenin Hayatımızdaki Yeri

Kemiklerin, sürekli ivmeli bir harekete maruz kaldıkları için, dayanıklı olmalarının yanında hafif olmaları da gerekir. Canlıların kemiklerinin minimum ağırlıkta ve maksimum dayanıklılıkta olması bunun bir göstergesi olarak kabul edilir.

Dayanıklılık Nedir?

Katıların belirli bir şekli ve hacmi vardır. Katı bir cismin üzerine uygulanan çekme ya da germe kuvvetlerine karşı gösterdiği direnç kuvvetine dayanıklılık denir.

Ancak burada maddelerin kendi ağırlıklarına karşı sahip oldukları dayanıklılığından bahsedilecektir. Katı maddelerin boyutları aynı oranda büyütüldüğünde, hacimlerindeki artış kesit alanındaki artışından daha fazla olacağından, ağırlığına karşı olan dayanıklılığı azalacaktır.

Örneğin silindirik bir konserve kutusu tasarlarken, en az miktarda malzeme kullanarak, en büyük hacimde ürün elde etmek için matematiksel bağıntılarla işlem yapmak yeterlidir. Konserve kutusunun çapı ve yüksekliği birbirine eşit olarak alınırsa en küçük alan ile, en büyük hacim elde edilmiş olur.

İlgili Konu  Fizik | Ortalama Hız

Konserve kutusunun dayanıklılığı içinse malzeme kalitesi ve kesit alanının uygunluğu gerekir. Tüm bu durumlar incelendiğinde; katıların boyutları, kesitleri, yüzey alanları, hacimleri ve bunlar arasındaki ilişkiler ile dayanıklılığının nelere bağlı olduğunu bilmek gerekir. Katı maddelerin dayanıklılığı kesit alanı ile doğru orantılı, hacmi ile ters orantılıdır.

Dayanıklılık formülü
Bazı düzgün cisimlerin dayanıklılıkları
Bazı düzgün cisimlerin dayanıklılıkları

Kaynak : Fen Lisesi Fizik 9. Sınıf Ders Kitabı

Emeği Geçenler

  • Abdullah AYDIN
  • Ayşegül ÇELİK
  • İsa YILMAZ
  • Kamil SOYARSLAN
  • Murat ERAT
  • Şeyda BOZARSLAN

Fizik Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.