Demir Eksikliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

27.06.2020
Demir Eksikliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Demir eksikliği kandaki kırmızı kan hücrelerinin normalden az olmasını ifade eder. Kırmızı kan hücreleri alyuvarlar olarak da bilinir ve oksijen ile karbondioksitin taşınmasında görevlidirler. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin isimli madde ise demir yönünden zengin bir protein olup bu proteinin eksikliği sonucu anemi denilen kansızlık durumu ortaya çıkar.

Demir Eksikliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 1

Demir Eksikliği Nedenleri

Kansızlık çok çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta vücutta alyuvar üretmek için yeterli demir yoksa daha önceden vücutta depolanmış demir kullanılmaya başlanır, vücuttaki demir stokları azaldığı zaman daha az kırmızı kan hücresi (alyuvar) üretilmeye başlanır ve bu kan hücrelerinde daha az hemoglobin bulunur.

İlgili Konu  Cilt Kuruluğu ve Tedavisi

Demir eksikliği aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir

Çocuklarda, hamile ve emzikli kadınlarda sık görülür.
Beslenme yetersizlikleri (kötü beslenme ya da demir açısından zengin besinlerle beslenmeme).
Kanamalar demir eksikliğine neden olabilir.
Tiroid ve testesteron hormonu yetersizliği.
Böbrek yetmezliği, kanser gibi uzun süreli hastalıklar.
Lupus vb. otoimmün hastalıklar.
Genetik faktörler (Talasemi)

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Anemisi yorgunluk, halsizlik, yutma güçlüğü, iştahsızlık, kabızlık, tırnak kırılmaları, saç dökülmeleri, dudaklarda çatlaklar, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi çeşitli belirtilerin hepsi veya bazıları ile kendini belli eder. Daha ağır demir eksikliklerinde kalp sorunları ve enfeksiyonlar ile özellikle büyüme çağındaki çocuklarda büyüme ve gelişme ile ilgili çeşitli sorunlara neden olabilir.

İlgili Konu  Kekemelik Nedir, Nasıl Geçer?

Bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve iç kanama geçirenler demir eksikliği anemisinde riskli gruba girerler.

Demir Eksikliği Tedavisi

Öncelikle sizde demir eksikliği olup olmadığını, varsa da hangi sebeplere bağlı olarak meydana çıktığını belirlemek için mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Kendi kendinize uygulayacağınız  yöntemler özellikle demir içeren ilaçlar size yarardan çok zarar verebilir çünkü demirin vücutta aşırı birikimi de vücutta önemli tahribatlara yol açabilir. Bunun için önce kesinlikle doktara görümeyi ihmal etmemelisiniz.

Demir İçeren Gıdalar

En önemli demir kaynağı ettir. Bitkilerdeki demirin emilimi ve yararlanımı ete göre daha azdır.

  • Kırmızı et, beyaz et ve balık eti
  • Karaciğer, dalak gibi sakatatlar
  • Yumurta
  • Kuru fasülye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller
  • Üzüm, kuru üzüm, pekmez
  • Kayısı kurusu, dut kurusu
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Fındık, fıstık, susam
  • Ayrıca demir içeren besinlerle C vitamini içeren besinlerin birlikte alımı demir emilimini artırır. Bunun için yemeklerinizin yanında soğan, domates, limon suyu, maydanoz, biber gibi C vitamini içeren sebzelerden yaptığınız salata yerseniz daha fazla demir almış olursunuz.
İlgili Konu  Uçuk Nedir?

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.