Doğurganlığı Arttırmada En Etkili 8 Yöntem

06.10.2020
401
Doğurganlığı Arttırmada En Etkili 8 Yöntem

Hamile kalmak, çocuk sahibi olmak aslında çok da kolay olmayan bir durumdur. Çoğu insan ayın her günü her cinsel ilişkiye girdiği anda hamile kalınabileceğini zanneder. Durum aslında bu kadar basit değildir. İstenen her zamanda hamile kalmak bir yana ayın bir iki günü haricinde dahi hamile kalmak neredeyse imkansıza yakındır. Ama bu ihtimali arttırıp azaltmada etkili bir kaç yöntem de yok değil. Kendinize ve yaşantınıza biraz dikkat ederek hamile kalma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Bu kişiye göre değişen oranlarda gerçekleşse de az da olsa etki edeceği kesindir. İşte bu 9 yöntem:

Doğurganlığı Arttırma Yolları

1- Beslenmenize dikkat edin

Beslenmek özellikle bu dönemde gerekli vitamin ve minerallerin alınabilmesi açısından çok önemlidir. Aslında normal zamanınızda da vitamin ve minerallere vücudun fazlasıyla ihtiyacı vardır fakat çoğumuz bunu çok da önemsemeyiz. Sırf bu yüzden de en ufak bir soğuk algınlığında dahi kolayca yataklara düşecek şekilde hasta oluruz.

2- Gıda takviyelerinden faydalanın

Gıda takviyesi diyorum fakat piyasada dolaşan sahte gıda takviyelerinden kullanmamanızı öneririm. Bunların çoğu zararlı maddelerdir. Fakat belirli kurumlarca onaylanmış ve bilindik markalardan oluşan vitamin ve mineral desteklerinden kullanabilirsiniz. Besinlerden bu vitaminleri almanız her zaman mümkün olmayabilir. O yüzden destek almanız da yarar var.

3- Yağlara dikkat

Vücudunuzun yağ asitlerine ihtiyacı vardır fakat bunlardan hepsi yararlı değildir. Omega 3 gibi ceviz ve balıkta bulunan yağlar gereklidir. Fakat süt ve süt ürünlerinde ve cips, kızartma gibi doymuş yağ içeren gıdalardan uzak durun.Sponsorlu bağlantılar

4- Kilonuza dikkat edin

Doğurganlıkta az da olsa etkili olan şeylerden biri de vücut ağırlığınızdır. Direk net bir etki söyleyemesek de kilonuzun fazla ya da az olması yumurtlamayı olumsuz etkileyebilir. Sonuçta zayıf ve şişman insanların metabolizmaları da normalden farklı çalıştığı için etkili olacaktır.

5- Sigaradan uzak durun

Burada belki de en önemli noktalardan bir tanesi sigaradır. Sigara yumurtlamaya çok olumsuz etkide bulunmaktadır. Light sigaralar da gayet zararlıdır. Yani sigarayı belli bir dönemliğine de olsa bırakmanızda fayda vardır.

6- Alkole dikkat

Sigara gibi alkol de etkili bir şeydir. Alkol ile beraber kafein içeren maddelerden de uzak durmanızda fayda var. Çayı ve kahveyi dahi abartmamanız gereklidir bu dönemde.

7- Stresten uzak durun

Stres vücut fonksiyonlarını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu sebepten bol bol gezin, stres atabileceğiniz aktivitelerde bulunmaya çalışın.

8- Cinselliği doğru uygulayın

Cinsellik her gün de yapılabilir elbette fakat sperm kalitesini ve hareketliliğini etkilediği için çok sık ya da çok az cinsel ilişkiye girmek iyi değildir. Haftada 2-4 gün arası ilişkiye girmenizde fayda var.

Yukarıda yazılan yöntemleri uygulamanız sadece hamilelik açısından değil sizin yaşam standartlarınızı yükseltmesi ve hayattan aldığınız zevki arttırması açısından da çok önemlidir. Düzenli yaşayın ve güzel yaşayın. En önemli nokta budur. Acele etmeyin ve sabırlı olun. Asla umutsuzluğa kapılmayın. Eninde sonunda isteğinize ulaşmanız dileğiyle…

YAZAR BİLGİSİ
Fatma
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x