Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Aralık 4, 2020 0 Yazar: Konu Anlatımı Admin

Dolaşım sisteminin çeşitli organlarında meydana gelen rahatsızlıklar mevcuttur. Vücudun gereksinimlerini karşılayabilmesi için hayati öneme sahip olan bu sistemde meydana gelen rahatsızlıklar ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Anemi

Halk arasında kansızlık olarak da adlandırılan anemi, kandaki alyuvar sayısının olması gereken miktarın altına düşmesidir. Bu rahatsızlık hem kalıtsal hem de çevresel faktörler sonucunda oluşabilir. Orak hücreli anemi, Akdeniz anemisi gibi kalıtsal hastalıkların yanında demir eksikliği, kan kaybı, kemik iliği rahatsızlıkları, B vitamini eksikliği gibi etkenler sonucunda da ortaya çıkabilir.

Lösemi

Kan kanseri olarak da bilinen bu rahatsızlık akyuvarların kontrolsüz bir biçimde artarak zararlı bir hale gelmesi ile oluşur. Bu rahatsızlık diğer vücut dokularına hızlı bir şekilde etki ederek yayılma gösterir. Kanserli olan akyuvar hücreleri görevlerini yerine getiremez. Bu nedenle bu rahatsızlık kontrol altına alınmazsa bu kanserli hücreler vücuttaki amino asitleri, vitaminleri ve besin maddelerini hızlı bir şekilde tüketir. Hayati tehlikesi olan bir rahatsızlıktır.

Lenfoma

Lenfoma yani lenf kanseri hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. Lenflerde meydana gelen hızlı yayılan ve kontrolsüz büyüyen hücreler sonucunda oluşur. Lenf düğümlerinin şişmesi ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Tedavi süreci hastalığın seyrine ve hastanın kişisel özelliklerine göre planlanarak uygulanır. Büyük oranda tedavide başarı sağlanır.

Ateroskleroz

Ateroskleroz sonucunda atardamarların iç duvarlarında plak adı verilen yağ kümeleri oluşmaktadır. Bu durum atardamar çapının gittikçe daralmasına ve atardamar duvarının sertleşmesine neden olur. Bu durum da damardan geçen kan miktarını azaltır. Organların ve dokuların gereksinim duyduğu miktarda kan akışının sağlanamamasına ve besin ve oksijen eksikliği yaşanmasına neden olur.

Hipertansiyon

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, büyük tansiyonun 140 mmHg’den yüksek ve küçük tansiyonun 90 mmHg’den yüksek olması durumudur. Bu rahatsızlığın oluşmasında etkili olan pek çok faktör bulunur. Kalıtsal faktörlerin yanı sıra sağlıksız beslenme, aşırı kilo, stres, böbreklerde ve metabolizmada yaşanan sağlık problemleri neden olabilir. Çok fazla yüksek tansiyona maruz kalınması sonucu damarlar kalınlaşır, daralır ve esnekliğini kaybeder.

Koroner Damar Rahatsızlıkları

Kalbi besleyen koroner damarların çapları küçüktür. Bu damarlara etki eden kolestrol, bağ dokusu ve kalsiyum gibi maddeler sonucunda damarlarda kalınlaşma görülebilir. Bu da damarların çaplarının daralmasına ve tıkanmasına yol açabilir. Koroner damarların daralması ve tıkanması sonucu oluşan rahatsızlıklar hayati önem taşıyabilir. Bu nedenle bu rahatsızlığın tespitinde bypass gibi operasyonlar ile daralan ve tıkanan koroner damarlar açılır.

Varis

Genellikle bacaklarda görülen varis, damarların dışarıdan görülebilecek kadar genişlemesi ve yeşil- mor bir renk almasıdır. Toplardamarlarda bulunan kapakçıklarım çeşitli faktörler sonucunda gerilmesi ve deforme olması ile bu problem ortaya çıkar. Varis oluşumuna etki eden faktörler sigara kullanımı, uzun süre ayakta durmak, gebelik ve genetik unsurlar olarak sıralanabilir. Varis problemini önlemek için uzun süre ayakta durmamak ve düzenli egzersiz yapmak önerilir.

Kalp Krizi

Kalpteki kaslardan bir bölümüne yetersiz kan akışı olması nedeniyle meydana gelir. Kan akışını sağlayan kalp damarlarının kan akışı belirli faktörler sonucu aniden azalır veya kesilir. Bunun sonucunda da kalp kası hücreleri ölür. Kalp krizi doğru müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanan ciddi bir rahatsızlıktır. Yüksek kolestrol, yüksek tansiyon, diyabet, sigara ve ailede görülen koroner rahatsızlık öyküsü, kalp krizinin risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle tansiyon ve kolestrolün, kan şekerinin füzenli olarak takip edilmesi gerekir. Özellikle risk faktörü bulunduran ve ileri yaştaki kişilerin sigara içmemesi, düzenli egzersiz yapması ve stresten uzak olması gerekir.

Felç

Oksijenin yeterli miktarda ulaşmaması sonucu beyin sinir dokusunun kalıcı hasar görmesi ve ölmesidir. Genellikle baş bölgesinde bulunan atardamarların yırtılması ya da tıkanması sonucunda meydana gelir. Hızlı müdahale edilmesi, pıhtı çözen ilaçların yeterli zamanda verilmesi ve hasarlı beyin dokusunun büyüklüğü gibi faktörler, felç sonucu meydana gelen hasarın büyüklüğünün etkiler. Felç, ölümle ya da ciddi ve kalıcı fiziksel problemlerle sonuçlanabilir.

Kangren

Kangren rahatsızlığı belirli bir doku veya organı besleyen atardamarın tıkanması sonucu oluşur. Besin ve oksijen alamayan doku canlılığını yitirir. Kalpten bir pıhtı atılması sonucunda atardamar tıkanabilir. Bu duruma emboli denir ve sonucunda kangren oluşur. Organ kaybı yaşanmasına neden olabilen bir damar tıkanıklığı rahatsızlığıdır.

Hemofili

Genellikte kalıtsal faktörler sonucu meydana gelen ve Y kromozomu ile çekinik taşınan bir rahatsızlıktır. Kısaca kanın pıhtılaşmama rahatsızlığı olarak nitelendirilebilir. Bir tür kan hastalığı olan hemofili, Y kromozomu ile çekinik genle taşınır. Bu nedenle sadece erkeklerde görülen bir pıhtılaşma hastalığıdır.