İlginizi Çekebilir
Sindirim Sistemi
 1. Ana Sayfa
 2. Biyoloji
 3. Dolaşım Sistemlerinin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dolaşım Sistemlerinin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dolaşım Sistemlerinin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dolaşım sisteminin sağlıklı çalışması tüm vücudumuz için önemlidir. Kalp ve damarların sağlıklı olması, tüm organlarımızın düzenli çalışması anlamına gelmektedir. Dolaşım sisteminin sağlığı için öncelikle şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Özellikle baklagiller ve yulaf benzeri kandaki kolesterol düzeyinin azalmasına yardımcı olan besinler tüketilmelidir.

Kolesterol, kanda ve vücuttaki tüm hücrelerde bulunan, yumuşak, yağ benzeri yapıda bir maddedir. Kolesterol, hücre zarı, safra asidi, vitaminler ve bazı hormonların sentezinde oynadığı rol nedeniyle sağlıklı bir vücudun temel taşıdır.

Ancak kanda yüksek düzeyde bulunan kolesterol, kalp krizi, damar tıkanması ve felç ile sonuçlanabilecek koroner kalp hastalıkları, safra taşı benzeri ciddi sağlık sorunları için temel risk faktörüdür. Kolesterol iki farklı kaynaktan gelir. Bunlardan biri vücudumuz, diğeri ise gıdalardır. Karaciğer ve vücuttaki öteki hücreler kan kolesterolünün aşağı yukarı %75’ini oluşturur. Kalan %25’lik kısım ise tüketilen gıdalardan gelir.

 • Yağlı yiyecekler çok fazla tüketilmemelidir. Yağ vücudumuz için gereklidir ancak fazla alınması damarlarımızda sertleşme ve tıkanıklıklara neden olmaktadır.
 • Çok fazla tuz tüketilmemelidir. Tuz, kan basıncını artırır. Bu nedenle, özellikle tansiyonu yüksek olanların yemeklerine tuz koymamaları önerilmektedir.
 • Düzenli spor yapmalı, temiz hava alınmalıdır.
 • Aşırı stresten kaçınılmalı, stresle baş etmenin yolları aranmalıdır. Stres kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Sigaradaki nikotin, kanın mikroplara karşı direncini azaltmakta ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Alkol, damarların esnekliğini bozarak genişletmektedir ve kalbe de ciddi zararlar vermektedir.
 • Aşırı dar giyecekler kalbin çalışmasını ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Çorap lastiklerinin ve kemerlerin çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kalbi yoracak, yaşa ve bedene uygun olmayan hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterilmelidir. Uzun süre ayakta kalmak, toplardamar kapakçıklarını bozarak varise sebep olur.
 • AIDS, tetanos, kuduz, sıtma, tifüs, hepatit B ve C benzeri tehlikeli hastalıklar kan yolu ile bulaşabilir. Bu nedenle enjektörler bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca kan nakillerinde hastaya verilecek kanın bu hastalıkların mikroplarını taşıyıp taşımadığı kontrol edilmelidir.
 • Yaralanmalarda yara, temiz bir bezle silinmeli ve gazlı bezle sarılmalıdır. Açık yaralara tentürdiyot sürülmemelidir. Kanama varsa kanayan yerin üstüne gazlı bez ya da temiz pamukla tampon yapılmalıdır. Yoğun kanamalarda tamponun üstü temiz bir bezle iki defa sarıldıktan sonra düğüm yapılır. Ayrıca kalp ile kanayan yer arasına turnike uygulaması yapılır. Mümkünse kanayan yer kalp seviyesinden yüksekte tutularak kanama azaltılır. Yarım saat sonra turnike gevşetilir.

Kaynak:11.Sınıf Biyoloji Ders Kitabı (PDF)

Biyoloji Ders Notları

Sağlık Konuları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle