Dunning Kruger Sendromu Nedir?

24.12.2021
Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunning Kruger Sendromu iki psikolog tarafından ortaya atılmış ve psikologların yaptığı deneyler sonucunda keşfedilmiş bir sendromdur. Dunning Kruger Sendromu, Cornell Üniversitesi psikologları Justin Kruger ve David Dunning tarafından bulunmuştur. Bu iki psikolog, yaptığı deneyler sonucunda algılamada yanlılık eğilimi olarak bilinen Dunning Kruger Sendromu’nu ortaya çıkarmışlardır.

Dunning Kruger Sendromu Nedir? 1

Dunning Kruger Sendromu Nedir?

Dunning Kruger Sendromu’nun söylediğine göre, bu sendroma sahip olan kişilerin sergilediği tavırlar şu şekildedir;

 • Bir alanda ya da genel olarak yeteri kadar yetkin olmayan insanlar, bunun tam tersini sergileyerek aşırı derecede iyi olduklarını savunma eğilimindedirler.
 • Bu insanlar, etraflarındaki diğer insanların sahip olduğu gerçek beceriyi göremezler.
 • Yetkin olmayan insanlar, kendilerinin ne kadar yetersiz olduğunu anlayamazlar.
 • Bu yetkin olmayan insanlar, gerekli eğitimi alırlarsa bu düşünce yapısından kurtulabilirler.
İlgili Konu  Sosyal Biliş, Etki ve Türleri

Yani sendromun söylediğine göre, hiçbir konuda yeterli olmayan bir insan, eğer bunun farkında değilse ve aksine kendisini her şeyi biliyor ve her şeyi yapabiliyor gibi tanımlayabiliyorsa, bu kişinin Dunning Kruger Sendromu yaşadığı söylenebilir.

Dunning Kruger Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

Dunning Kruger Sendromu’nu anlamak için görmeniz gereken şeyler şu şekildedir;

 • Her şeyi kendilerinin bildiğini sanırlar ve karşı görüşte hiçbir şeyi kabul etmezler. Bu durum, Dunning Kruger Sendromu ‘nun en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Sürekli okuyan ve kendisine yeni bilgiler katmak için çabalayan insanları aşağılama eğilimindedirler ve kendilerini bu insanlardan daha yukarıda görürler.
 • Yaptıkları iş hakkında konuşmayı çok severler. Yaptıkları iş çok önemli bir şey olmasa bile bu iş hakkında sürekli bir şeyler anlatıp, çok büyük bir şey başarmışlar gibi gösterirler.
 • Hakkında bir bilgi sahibi olmasalar bile her işi kendileri yapmak isterler ve bir şey bilmediklerini de kabul etmezler.
 • Hayatta başlarına gelebilecek her şeye hazırlıklı olduklarını düşünürler.
 • Çalıştıkları yerde üstlerine karşı çok saygılı davranırlar. Fakat söz konusu altları olduğunda tavırları tamamen değişir ve altlarında çalışan insanları ezmekten hoşlanırlar.
 • Söyledikleri her şeyi her an reddedebilirler. Bugün bir şey söyleyip, yarın bunu söylemediklerini iddia edebilirler.
 • Onlar için tek bir doğru vardır o da kendi doğrularıdır.
 • Başarısızlıklarını saklarlar ve başarısız olduklarını asla kabul etmezler. Onlara göre böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Herkes tarafından doğru olarak bilinen bir konuya bile karşı çıkabilirler.
İlgili Konu  Psikolojinin İş Alanları

Genel itibariyle bir insanda Dunning Kruger Sendromu olup olmadığı bunlara akarak anlaşılmaktadır.

Neden Dunning Kruger Sendromu Araştırılmaya Başlandı?

Dunning Kruger Sendromu’nun araştırılması yaşanan bir olay ile tetiklenmiştir. Justin Kruger ve David Dunning, bu olayı araştırmadan önce 1995 yılında bir şey yaşanmıştır. Yaşanan olaydaki baş karakter McArthur Wheeler’dır ve McArthur Wheeler, limon suyunun kimyasıyla ilgili çok derin bilgilere sahip olduğunu iddia etmektedir. Wheeler, iddiasında oldukça ilginç şeylerden bahseder ve limon suyunun sahip olduğu kimyanın, kimsenin göremediği yazılar yazılmasını sağladığını söyler. Wheeler buradan yola çıkarak, limon suyunun kimyasının kendisinin de görünmez olmasına yardım edebileceğine inanır. Wheeler, savunduğu bu iddiaya o kadar inanıyordu ki limon suyunu yüzüne sürerek iki bankayı soymaya kalkışır. Wheeler, bu inançla kalkıştığı banka soyma işinde başarılı olmuştu. Fakat tanınmamak için yüzüne sürdüğü limon suyu konusunda işler beklediği gibi gitmemişti ve kameralar onu kayıt altına alarak yüzünü kaydetmişti. Bu nedenle polisler Wheeler’ı aynı gün içerisinde yakalayarak tutukladı. Wheeler, tüm bunların ardından bile kimya alanındaki başarısızlığını kabul etmedi ve yakalanmasına rağmen bu konuda derin bilgilere sahip olduğunu iddia etmeye devam etti. Bu nedenle Justin Kruger ve David Dunning bu durumu araştırdı ve Dunning Kruger Sendromu ortaya çıktı.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.