Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenmemiz Gerekir?

19.06.2022
Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenmemiz Gerekir?

Egzersiz sonrası beslenme hem egzersizden istenilen sonucu alabilmek hem de performansı daha da arttırabilmek için son derece önemli bir faktördür.

Egzersiz Sonrası Nasıl Beslenmemiz Gerekir? 1

Egzersiz sonrası beslenme ile ilgili farklı yazılar ve de videolar olmasına rağmen yeterli anlamda ne yazık ki Türkçe kaynak mevcut değildir. O sebepten ötürü yazımızın devamı egzersiz sonrası nasıl beslenilmesi gerektiği doğrultusunda devam edecektir.

Egzersiz sonrası beslenme

  • Kas yıkımını en aza indirmek,
  • Vücutta protein sentezinin arttırılması,
  • Karbonhidrat depolarının tekrardan doldurulması,
  • Kaybedilmiş olan sıvı kaybını tekrar yerine koymak, olarak sıralamak mümkündür.

Yapılan egzersiz sonrasında dokular yapılanma sürecini tamamlamak adına birçok yapı taşlarına ihtiyaç duyarlar.

Yaptığınız egzersiz sonrasında kaslarınızın hızlı bir toparlanmaya ihtiyacı vardır. Bu toparlanma başlangıcı besinin ile değişmez.

İlgili Konu  Krepe Balyaj Nedir & Nasıl Yapılır?

Değişen kasların yeterli olan besin maddelerinde yeniden oluşumu için lazım olan aminoasitleri ve karbonhidrat karşılamak amacı ile kas yerine, alınan besine yönelmesidir.

Bu yönelimin sonucunda kaslar kendini toparlamak için, kendi dokularını değil alınan besinleri kullanarak yıkımda en az seviyeye inecektir.

Yapılan egzersiz vücutta hem protein sentezi hem de protein yıkımını uygulamaktadır. Eğer egzersiz yaptıktan sonra doğru bir beslenme programı uygularsanız bunu protein yapımı olarak kendinize çevirerek size fayda sağlamasına yardımcı olursunuz. Bunun dışında egzersiz sonrası yanlış beslenme programı uygularsanız bu yıkım olarak ağırlaşıp size kas kütlesi halinde geri döner.

Egzersiz yaptığınız esnada kaslarda enerjiyi ortaya çıkarmak için depolanan glikojen yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

İlgili Konu  Dudak Renklendirme Nedir? Dudak Renklendirme Hakkında Her Şey

Bu boşalmış olan depoların yeniden doldurulması bir sonraki egzersizde gösterilecek performans ile doğrudan alakalıdır.

Yağ moleküllerinin sindirimi çok yavaş olmasından dolayı, egzersiz sonrasında ihtiyaç olan hızlı etki için çok yetersiz kalmaktadır.

Bu sebepten ötürü yağ alımını normal düzeyde tutmak kaidesi ile istediğiniz şekilde yağ tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Egzersiz sonrasında tartılarak kaybettiğiniz sıvıyı hesaplayıp o doğrultuda sıvı tüketiminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu tespitinizden sonra kaybettiğiniz sıvı olarak, egzersiz sırasındaki kaybettiğiniz ağırlık olarak takriben 5’i kadar sıvı tüketimi yaparak tamamlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde sıvı tüketimini almanız son derece önem taşımaktadır.

Egzersiz sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

  • Egzersiz sonrasında beslenmek için ilk 30 dakika ilk öğün tüketimi için oldukça önemlidir.
  • Egzersiz sonrasında basit şeker tüketilmelidir.
  • Egzersiz sonrasında protein ve karbonhidrat dengesi korunmalıdır. Kilo başına 0.8 gr karbonhidrat en idealidir.
  • Egzersiz sonrasında kaybedilen sıvının 5’i kadar sıvı tüketilmesi lazımdır.
  • İnsülin yükselişi sizi korkutmasın. Bu sizin kaslarınızın yeniden yapılanması ve de bir sonraki egzersize hazırlanmanız için son derece önem taşımaktadır.
  • Egzersiz sonrası basit şeker tüketmek yerine bu şeker ihtiyacı meyve ile de karşılanabilir mi? Karşılana bilir. Fakat sizin için bu doğru bir tercih olmaz. Meyvenin içerisinde bulunan bileşenlerden dolayı sindirilen meyve şekeri karaciğere işlenmek üzere yönlendirilir. Kısacası hızlı bir şekilde kaslara gitmesi gereken şeker bir süre işlendikten sonra kullanılır duruma gelir ve bu da zaman kaybına neden olabilmektedir. Bundan dolayı meyve şekeri tüketimine 2.sırada yer vermelisiniz.
İlgili Konu  Gösterişli Saç Modelleri İle Büyüleyin

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı