El Çizgileri Ne Anlama Gelir? | Elfabe

09.06.2020
El Çizgileri Ne Anlama Gelir? | Elfabe

İslamiyette avuç içi çizgileri ile alakalı birçok bilgi verilmiştir, El çizgileri ne anlama gelir? Sorusu özellikle Mehmet Ali Bulut tarafından çokça cevaplanmış bir sorudur. Hatta Marifetname’de de bahsedilmiş bir konudur.

El Çizgileri Ne Anlama Gelir? | Elfabe 1

El Çizgileri Ne Anlama Gelir?

Elimizdeki çizgilerin uzunluğu-kısalığı, kesik olması, ince ya da kalın olması konularına değineceğim. El çizgilerinin okunması bir fal değildir, bu çizgiler insanın barkodu gibidir, eğer doğru okunursa insanın kendisini doğru tanımasını sağlayacaktır.

Gazeteci Yazar Mehmet Ali Bulut’un Elfabe kitabında, Kuran-ı Kerim’de dahi el ve yüz çizgilerinin okunması ilmine dair işaretler bulunduğu belirtiliyor.

El çizgilerini okumak yaşamda bizlere çok faydalı olacaktır. Örneğin, annelerin çocuklarını daha iyi tanıması, rehber öğretmenlerin öğrencilerini daha iyi keşfedip, doğru mesleklere yönlendirmeleri veya işverenlerin elemanlarını tanıyıp ona göre istihdam etmeleri gibi konularda faydalı olacaktır.

El Çizgilerinin Anlamları

Elimizde bulunan 11-12 adet çizgide, bizim tüm yeteneklerimiz, özelliklerimiz ve neler yapabileceklerimiz açıkça belirtilmiştir.

Temelde 12 çizgi vardır fakat her insanda bu 12 çizgi bulunmayabilir. Ancak 3 çizgi vardır ki her insanda mutlaka bulunur.

Bunlar: Hayat çizgisiakıl çizgisi ve kalp çizgisidir.

El çizgileri konusunda merak edilen bir diğer hususta çizgileri okurken sağ elin mi yoksa sol elin mi dikkate alınacağıdır. Uzmanlara göre, yaradan sol elimizde bizlere tüm bilgileri sunmuştur, sağ elimizde ise bizim bu bilgileri ne şekilde kullandığımız, değerlendirdiğimizi göstermiştir.

Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki belirtilen bilgiler sağ elini kullanan kişiler içindir, eğer solaksanız yani sol elinizi kullanıyorsanız durum tam tersine cereyan eder. Yani solaklarda sağ elde tüm bilgiler verilmiştir ve sol elde bu bilgilerin ne şekilde kullanıldığı gösterilmiştir.

İlgili Konu  SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

Elimizde Bulunan Hayat Çizgisi

Hayat Çizgisi Nedir : Elimizde, baş parmağımızın etrafını çevreleyen yay biçimindeki çizgiye hayat çizgisi denir.

Hayat Çizgisi
Hayat Çizgisi

Hayat çizgisi, hayatımızdaki sıkıntıları, tercihlerimize göre yaşam biçimimizi gösterir. Hayat çizgisinin bir noktadan kesilip, sonra tekrar devam etmesi, hayatımızın bir dönüm noktası olduğunu gösterir. Hayat çizgisiyle aynı şekilde devam eden altında ve üstünde çizgiler olması ise çok sık fikir değiştirildiğini ve kararsızlığı gösterir.

Elimizde Bulunan Akıl Çizgisi

Akıl Çizgisi Nedir?: Hayat çizgisinin üst tarafından başlayıp elimizi yatay olarak kesen çizgiye akıl çizgisi denir. Akıl çizgisi elimizdeki en mühim çizgilerden birisidir çünkü ölüm, yaşam, hayattan nasip almak veya fikri standart bilgimizi akıl çizgisi verir.

Akıl Çizgisi
Akıl Çizgisi

Akıl çizgisi, hayat çizgisinden çok daha önemlidir. Hayat çizgisi bizim maddi standartlarımızı gösterir ancak akıl çizgisi manevi-beyinsel standartlarımızı gösterir.

Akıl çizgisinin başlangıç noktası ile hayat çizgisinin başlangıç noktasının aynı yerde olması ihtiyatlı kararlar verildiğini, ayrı ayrı yerlerde olması ise düşünmeden ani kararlar verildiğini gösterir.

Akıl çizgisi eli paralel olarak böler ve avuç içinin başından sonuna kadar devam eder, ancak insanların %60’ında akıl çizgisi tam değildir, yani kısadır.

Akıl çizgisinin ucunun çatallı olması, sürekli ardışık fikirlere, birbirini kıran fikirlere sahip olduğumuzu gösterir. Akıl çizgisinin kalp çizgisi ile birleşmiş olması ise aklın, kalbi ya da kalbin aklı bastırdığını gösterir.

Elimizdeki Kalp Çizgisi

Kalp Çizgisi Nedir?: Avuç içimizin üst tarafından parmaklarımızın bitiş noktasının altında bulunan ve yatay yukarı doğru olan çizgiye kalp çizgisi denir. Kalp çizgisi denilince aklımıza aşk, sevgi gelse de kalp çizgisi sadece bunları göstermez.

Kalp çizgisi
Kalp Çizgisi

Kalp çizgisi denilince aklımıza aşk, sevgi gibi gönül işleri gelse de kalp çizgisi sadece bunları göstermez.

İlgili Konu  CS GO Kasma Sorunu Nasıl Çözülür?

Kalp çizgisi, insanın duygu, merhamet yani insani tarafını gösterir. Çizgi işaret parmağı ile orta parmak arasından başlayıp serçe parmak altında bitiyorsa, o kişi iyi bir aile babasıdır. Böyle bir kişi kendi başına da mutlu olabilen bir insandır.

Kalp çizgisinin serçe parmak altından başlayıp orta parmağa varmadan sona ermesi o kişinin duygularının maddi olduğunu, yüzeysel duygular beslediğini gösterir.

Kalp çizgisinin işaret parmağı altındaki kısmı çatallı ise kadınlarda fevkalade yüksek kabiliyetli bir anneye işaret eder. Böyle bir çizgiye sahip kadının anneliği, eşliğinden öndedir, yani çocuklarına eşinden daha çok sevgi gösterir ve değer verir.

Kuran’ı Kerim’den İşaretler

Kuran-ı Kerim’de yer alan ifadede: “de ki her varlık şakilesine göre hareket eder” der. Burada bahsedilen şakile, şeklin dışında bir şeydir. Burada insanın şekil özelliklerinin, gerçek mahiyetini yansıtan birer unsur olduğu belirtilir.

Bir başka ayette “Biz kıyamet günü insan yalan söylemeye meyal olduğu için onun ağzını kapatacağız, o gün elleri konuşacaktır” der. Günümüz dünyasında insanların benzersiz parmak izleri sayesinde kim oldukları alenen tespit edilebiliyor.

Ahirette de ellerimizin bizim amellerimizi alenen ortaya koyacağı belirtilmektedir. Ayrıca Kuran-ı Kerim’de öldükten sonra tekrar diriltildiğimizde parmak izi ve elin içindekiler ile diriltileceğimiz belirtilmektedir.

El ve yüz izlerinin okunması hususunda ilk kitap yazan din alimi İmam Şafi’dir. Ayrıca İslam tarihinin en bilinen filozoflarından El Kindi’de el ve yüz çizgilerinin okunmasının temel esaslarını araştırmıştır.

İslamiyette Avuç İçi Çizgileri

Vücudumuzun hangi bölümünü düşünürsek değerlendirelim, mükemmellik, düzen, plan, sistem ve bir mucize hemen gözümüze çarpar. Bu muhteşem yapılardan biri parmak izleridir. Parmak izleri ve diğer cilt kabarcıklarına dermatoglif denir. Elli yıl önce bir bilim adamı, genetik hastalık Down Sendromu (mongolizm) ile avuç içi üzerindeki dört parmak çizgisi adı verilen bir çizgi arasında bir bağlantı keşfetti. Avuç içi üzerindeki normal iki çapraz çizgi yerine, Down sendromlu çocukların avuç içi boyunca sadece bir çizgi kesildi. Sonraki yıllarda tıp uzmanları, Down Sendromu ve diğer hastalıklarla el ve ayaklardaki daha fazla eğri, çizgi ve yayı birbirine bağlayabildiler.

İlgili Konu  Gelinlik Seçemiyorum Diyenlere Gelinlik Seçimi

İslami açıdan avuç içi çizgilerinin yorumlanması konusunda yukarıda ki yazı kısa bir alıntıdır. Yazının kapsamlı haline bakarak İslamiyet’te avuç ve parmak çizgilerinin nasıl yorumlandığını daha net anlayabilirsiniz. İlgili içerik için “buraya” bakabilirsiniz.

El Çizgileri Hakkında Merak Edilenler

El çizgileri değişir mi?

İnsanın vücut yapısının tamamının değişime uğradığını göz önüne getirin. El içzgileri de aynı şekilde zaman içinde değişime uğrayabilir.

El çizgileri okuma caiz mi, Günah mı?

El çizgilerinin okunması aslında fal bakmak anlamında gözünüzde canlanmamalıdır. Bilimin bir çok farklı alanında da el ve parmak çizgileri ile bir takım bilgilere erişilmektedir. Örneğin; Avuç içinde her zamanki enine iki çizgi yerine Down Sendromlu çocuklarda avuç içini enine kesen sadece bir tane çizgi bulunuyor. Bu konu oldukça geniş bir anlatım gerektirdiği için bu "https://www.sorularlaislamiyet.com/node/14557" bağlantıya göz atmanızda fayda var.

El çizgileri kuranda geçiyor mu?

El çizgileri ile alakalı Kur-an'ı Kerim'de geçen bilgilere yukarıda kısaca yer verilmiştir. Konuyu detaylı okumanızı öneririm.

El çizgileri ile ilgili ayetler nelerdir?

Konu içerisinde bu bilgiye yer verilmiştir. Daha doğrusu el çizgileri ile ilgili bilgi veren ayetlerden örnek verilmiştir.

El çizgileri ile ilgili kitap nedir?

El çizgileri ile ilgili bilgi veren en önemli kitap Mehmet Ali Bulut'a ait Elfabe'dir. Hatta okuduğunuz bu makale de Elfabe'den esinlenerek oluşturulmuştur.

El çizgileri ile karakter analizi yapılır mı?

Tıpta bilindiği ve uygulandığı kadarıyla;

a) İkizlerde benzerlik teşhisinde.
b) AnomaliIerin embriyonik hayat döneminde olup olmadığının belirlenmesinde,
c) Hastalık sebebinin ve ortaya çıkışının embriyonik hayatın hangi döneminde olduğunun belirlenmesinde,
d) Genetik hastalıkların teşhisinde, yardımcı metot olarak kullanılırlar.

Gibi analizler yapılabilmektedir. Ancak karakter analizi yada eş seçimi gibi konularda el çizgilerinize itibar etmemelisiniz.

Pratik Bilgiler

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.