Farklı Referans Noktalarına Göre Hareket

05.05.2020
Farklı Referans Noktalarına Göre Hareket

Dünya 24 saatte kendi etrafında bir tur döner. Ekvatorun uzunluğu 40 Mm olduğuna göre ekvatorda Dünya’ya göre duran bir cisim bile Dünya ile birlikte saatte yaklaşık 1667 km hızla dönmektedir. Dünyanın diğer periyotlu hareketleri dikkate alındığında çok daha büyük sonuçlar da ortaya çıkacaktır. Ancak günlük yaşamda bu hız hissedilmez.

Farklı Referans Noktalarına Göre Hareket 1

Güneşin sabahları doğudan doğup bir yay çizerek öğle vakti tepede olduğu, akşam batıdan kaybolup gittiği gözlenir. Aslında bu hareketin nedeni Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşüdür. Eğer Dünya şimdikinin tersi yönde dönüyor olsaydı Güneş batıdan doğup doğudan batıyor olacaktı.

Dünya ve Güneşin dönme hareketi modellemesi
Dünya ve Güneşin dönme hareketi modellemesi

Gözlemcinin hareketi, gözlemlediği nesnenin hızıyla ilgili farklı yargılar üretmesine neden olmaktadır. Mesela “yere göre hız” denildiğinde kastedilen, Dünya’yı durgunmuş gibi kabul ederek yapılan hız gözlemidir. Hız için göreceli olma durumu, gözlemcinin yaptığı hareketin yapılan gözlemi etkilemesi nedeniyledir. Dolayısıyla referans alınan gözlemciye göre gözlenenin hareket yönü ve hız büyüklüğü değişir.

İlgili Konu  Fiziksel Niceliklerin Sınıflandırılması

Bu durumla ilgili aşağıda hareketin göreceli olması ile açıklanabilen bazı durumlar verilmiştir. Belirtilen durumlarda seçilen referans noktasını değiştirerek bu referans noktasına göre göreceli durumu açıklayınız.

  1. Kuzeye doğru gitmekte olan bir aracın sürücüsü, aynı hızla doğuya gitmekte olan bir aracı güney doğuya gidiyor görür.
  2. Hareketli bir trende bulunan bir kişi istasyonda duran bir kişiye baktığında onu geriye gidiyormuş gibi görür.

Kaynak : Fen Lisesi Fizik 9. Sınıf Ders Kitabı

Emeği Geçenler

  • Abdullah AYDIN
  • Ayşegül ÇELİK
  • İsa YILMAZ
  • Kamil SOYARSLAN
  • Murat ERAT
  • Şeyda BOZARSLAN

Fizik Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.