Fıkıh ve Güncel Hayat

Fıkıh ve Güncel Hayat

İnsanlara hayatı bahşeden Allahü Teâlâ, dünya ve ahiret mutluluğumuz için gerekli bilgileri ve ölçüleri peygamberleri aracılığıyla bize bildirmiştir. İslam dininin hayata bakan penceresi konumundaki fıkıh ilmi, her asırda insanlara yol gösterici olma durumundadır. Bunun sağlanabilmesi için fıkhın hayattan kopmaması ve her an canlılığını devam ettirmesi gerekmektedir.

Fıkıh ve Güncel Hayat 1

Fıkıh; Müslümanın hayatına şekil veren, bireysel ve toplumsal faaliyetlerin Allah Teâlâ’nın muradına uygun olmasına katkı sağlayan bir ilim dalı olduğu için her zaman inananların hayatının bir parçası durumundadır. Diğer yandan çağımızda daha önce bahsedilmeyen birçok fıkhî mesela gündeme gelmiştir. Bu durumun pek çok sebebi bulunmaktadır.

Batı dünyasında ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan sanayileşme hareketi ile yeni fabrikalar açılmış ve daha önce bulunmayan mallar üretilmeye başlanmıştır. Üretimde fabrikasyona geçilmesi, ihtiyaç fazlası mal üretimine yol açmış, bu problemi gidermek için de reklam ve pazarlama konularında yeni teknikler geliştirilmiştir.

İlgili Konu  Fıkıh Namaz Vakitleri

Reklamcılık ve pazarlama, işçi-işveren ilişkileri, bankacılık, sigorta, düzensiz şehirleşmenin getirdiği problemler, yeni üretilen yiyecek, giyecek ve eşyaların fıkhî hükümleri, cevabı aranan meseleler olarak gündeme gelmiştir.

Fıkıh ilmi, güncel meselelere çözümler üreterek yol gösterir.
Fıkıh ilmi, güncel meselelere çözümler üreterek yol gösterir.

Çağımızda bilim ve teknoloji sahasında büyük gelişmeler ve yenilikler yaşanmıştır. Daha önce hayal edilmesi bile mümkün olmayan birçok teknolojik yenilik insanların hayatına girmiştir. İnsanoğlu uzayı keşfetmeye başlamış, canlıların genetik yapısı hakkında önemli bilgiler elde etmiş, birçok hastalığa çare bulmuş, iletişim sahasında da baş döndüren keşifler yapmıştır. Tıp, astronomi, fizik, ziraat, iletişim gibi konularda yaşanılan gelişmeler Müslümanların hayatlarını da doğrudan etkisi altına almış ve bunun sonucu da fetva konuları arasına bazı yeni meselelerin girmesine yol açmıştır. Bunlara örnek olarak organ nakli, estetik ameliyat, sinema ve televizyon, tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak, hayvanlarda suni tohumlama ve genetik kopyalamayı gösterebiliriz.

İlgili Konu  İçtihat Nedir? Ne Demektir?

Dünyada yaşanılan ekonomik gelişmeler kısa sürede Türkiye’de de etkisini göstermiş, halkın hem para kazanma hem de kazandığı paraları değerlendirme alışkanlığında büyük değişmeler görülmüştür. Daha önce mevcut olmayan akit çeşitleri Müslümanların günlük hayatlarına girmiştir. Bu durum fetva konuları arasına zekatta yeni nisap miktarları, borsa, hisse senedi, tahvil, faizsiz finans kurumları, tasarrufu teşvik fonu, döviz alım satımı ve borcu dövize çevirme gibi yeni meselelerin girmesine yol açmıştır.

İslam dini, belli bir zamana ve döneme değil tüm zamanlara ve her asra hitap eden bir dindir. Bu sebeple bütün bu yeni gelişmeler karşısında fıkıh ilmi, canlılığını ve dinamizmini koruyarak çözümler üretmek durumundadır.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.