6. Sınıf Sosyal Bilgiler | Gelecekteki Yaşam

02.11.2020
6. Sınıf Sosyal Bilgiler | Gelecekteki Yaşam

İnsanoğlu ilk çağlardan itibaren olumsuz hava koşullarından ve vahşi hayvanların saldırılarından korunmaya; besin, barınak ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. Bu nedenle insanlar tarih boyunca doğayı kontrol altına almak ve ona hükmetmek için birçok çalışma yapmıştır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler | Gelecekteki Yaşam 1

Örneğin, vahşi hayvanların saldırılarından korunmak için silahlar icat etmiştir. Aşırı soğuk havaların ve karanlığın hayatlarına olan olumsuz etkilerini azaltmak için ateşi bulup kullanmıştır. Kalay ve demir gibi madenleri işleyerek mızrak ucu, çanak, zırh vb. aletleri yapmıştır. İnsanların icat ettikleri her yeni buluş, sonraki buluşlar için ortam oluşturmuştur.

Örneğin, tekerleğin icadı; at arabalarının kullanımını yaygınlaştırmıştır. Halojen lambalar ve kompakt floresan lambalar, ampulün icadından sonra yaşamımıza giren aydınlatma araçları olmuştur.

İlgili Konu  Kaynakların Ülke Ekonomisindeki Yeri

Aydınlatma teknolojileri zamanla gelişmiştir.
Aydınlatma teknolojileri zamanla gelişmiştir.

Evrenin veya evrendeki olayların bir bölümünü konu olarak seçen; deney, gözlem vb. yöntemleri kullanan ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgiye bilim denir. Bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler sayesinde bilim insanları, bizlerin isteklerini giderecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik buluşlar ortaya koydular.

İnsanların, doğada bulunan ham maddeleri kendi işine yarar hâle getirebilmek ve yenilikler bulmak için kullandıkları farklı yöntemleri de içine alan tekniklerin tümüne teknoloji adı verilir.

Teknolojinin ilerlemesi 18. yüzyıldan itibaren sanayileşme faaliyetleri ile hız kazandı. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler günümüzde bütün hızıyla devam etmektedir. Günümüzde insanoğlu, geçmişe göre teknolojik açıdan çok daha ileri bir düzeyde bulunmaktadır. İnsanların daima yeni arayışlara yönelmesi ve yaşamı daha kolay hâle getirme çabası, gelecekteki insanların da günümüze göre daha ileri teknolojik seviyelere ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Şimdi son yıllarda bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden bazılarını inceleyelim.

  1. Mars’ta sıvı hâlde su bulundu!
  2. Öğrencilerden üç boyutlu yazıcıyla protez el
İlgili Konu  Sosyal Bilgiler Sorunlar ve Çözüm Yolları

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde üzerinde çalışma yapılan ve gelişmeye açık olan teknolojik bir yeniliktir. Henüz her yerde yaygın olarak kullanılmasalar da gelecekte hayatımızın birçok alanında yer alabilirler. Fotokopi makinesi ve 2 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılmaya başlandığında insanlar kâğıtta olan yazıları hızlı bir şekilde çoğaltma imkânına kavuştu. Şimdi sıra üç boyutlu yazıcılarda. Örneğin, çok sevdiğiniz bir oyuncağınızın kırıldığını düşününüz. Kırılan oyuncağınızın tasarımını Genel Ağ üzerinden bulup 3 boyutlu yazıcıyı kullanarak oyuncağınızın yenisini yazıcıdan çıkarabileceksiniz. Evinizdeki kapı kolunu değiştirmek istediğinizde beğendiğiniz bir modelin tasarımını üç boyutlu yazıcınızdan çıkarabileceksiniz.

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Hayalimdeki Gelecek

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı