Girişimciliğin Tanımı

10.04.2020
Girişimciliğin Tanımı

Girişimcilik; Fransız iktisatçı Jean Baptiste Say (Jan Baptist Say)’dan sonra emek, doğal kaynaklar ve sermayeden sonra 4. üretim etkeni olarak genel kabul görmüştür. Girişimcilik, sürekli artan bir refah meydana getiren dinamik bir süreçtir.

Girişimciliğin Tanımı 1

Bu refah, girişimcinin sermaye, vakit ve kariyer konularında riskler almasıyla, aldığı bu riskleri yönetmesiyle ya da mal ve hizmetlere fazladan değer kazandırmasıyla sağlanır. Mal ve hizmet yeni ya da benzersiz olmasa da girişimci, gereken beceriyi göstererek ve kaynaklar ayırarak bunlara artı değer kazandırır.

Bu bildirimlerden sonra girişimcilik; finansal, psikolojik ve sosyal riskleri üstlenerek gerekli vakit ve çabayı harcayıp farklı değerde mal ve hizmet üretme süreci olarak tanımlanabilir. Girişimcilik özdeş zamanda; bir işe girişme, bunun için gerekli kaynakları düzenleme, öncü olma, işten doğacak riskleri yönetebilme ve başarısızlıkları üstlenme sürecidir.

İlgili Konu  İş Ahlakını Sağlamak İçin Çözüm Önerileri

Girişimcilik kavramıyla alakalı olarak yapılmış olan tanımlardaki ortak noktalar aşağıdaki gibidir:

  • İnisiyatif sahibi olmak
  • Farklı değerlerde mal ya da hizmet yaratmak
  • Oluşabilecek riskleri kabul etmek ve bunları yönetebilme becerisine sahip olmak

Girişimcilikle alakalı tanımların her biri, girişimcilerin farklı taraflarını değerlendirmektedir. Bu değerlendirmeler benzer noktaları da içerir.

Bu noktalar şunlardır:

  • Yenilik
  • Organizasyon
  • Yaratıcılık
  • Refah
  • Risk alma

Girişimcilik, yeni bir iş kurma ya da var olan işletmenin faaliyet alanı ve yönünü büyük ölçüde değiştirerek risk almayı ve riskleri yönetmeyi içerir. Girişimci, yeni bir ürün düşüncesine sahip ve işletmesini bu yöne yönlendirebilen bir yenilikçidir.

Girişimcilik Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı