Gripten Korunmada Vitaminlerin Faydaları

Gripten Korunmada Vitaminlerin Faydaları

Gripten korunmanın en etkili yolu aşı olmak. Bunun dışında gribi hasarsız atlatmanın en önemli yollarından biri de vücut direncinizi yüksek tutmak. Besinlerle aldığınız vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplara karşı daha etkili mücadele etmesini sağlıyor.

Sağlıklı bir bireyseniz, düzenli ve dengeli besleniyorsanız herhangi bir vitamin eksikliği sizde görülmez fakat bazı rahatsızlıklarınız varsa, dengeli ve düzenli beslenmiyorsanız vücudunuz bazı vitaminlerden yararlanamıyor olabilir. Çeşitli besinlerle veya vitamin ilaçlarıyla vücudunuzdaki eksik vitaminleri tamamlamanız gerekir. Şimdi gripten korunmak için hangi vitaminlere ihtiyacımız olduğuna ve bu vitaminlerin ne işe yaradığına bakalım.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler ve Faydaları

D Vitamini

Vücutta antimikrobiyal madde üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu antimikrobiyal maddeler hem H1N1 hem de diğer grip virüslerine karşı mücadele ederler. D vitamini vücut tarafından zaten üretilir fakat güneş ışığına ihtiyaç vardır.

Açık havada gezdiğimiz zaman deri altındaki bir madde güneş ışığının etkisiyle D vitaminine dönüşür. Bunun dışında balık, yumurta, mantar, tereyağı, karaciğer ve peynir gibi gıdalarda bulunur. Güneşi bol bir ülke olmamıza rağmen ülkemizdeki çocuk ve gençlerin %30-%50’sinde D vitamini eksikliği bulunuyor.(bkz.)

C Vitamini

Beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonla mücadelesini artırır. Ayrıca hücrelere girmeye çalışan grip virüslerini tutmak için çalışan antikorların sayısını artırır. C vitamini vücutta depo edilmez bu yüzden hergün C vitamini almak zorundayız. Meyve ve sebzelerin birçoğunda C vitamini bulunur. Domuz gribi gibi salgın zamanlarında bol bol C vitamini almalıyız.

E Vitamini

En önemli antioksidan ve bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu en önemli vitamindir. Tahıllı gıdalar, fındık, zeytinyağı, balıkyağı, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Kabak, ıspanak, marul, lahana gibi yeşil sebzeler de E vitamini ihtiva ederler.

A Vitamini

Bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve vücuda giren mikroplara anında tepki verebilmesi için A vitamini gereklidir. Normal şartlarda yani dengeli ve düzenli beslenen birinde A vitamini eksikliği görülmez fakat alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A vitamininin vücut tarafından emilimini azaltabilir. A vitamini vücutta depo edilebilir bu yüzden sürekli olarak veya fazla miktarda A vitamini almak zehirlenmeye sebep olabilir. Özellikle hamilelerin A vitamini kullanmadan önce doktora danışması gerekir.

Bioflavonoid

Grip mikrobu vücuttaki hücrelere girdiğinde kendi kalıtımsal materyallerini hücreninkilerle birleştirerek hücrenin devamlı virüs klonlamasını sağlar yani hücreyi virüs üreten bir fabrikaya dönüştürür. Bioflavonoidler mikropların hücrelere girmesini engeller. Yeşil çay, siyah (bitter) çikolata, biber, sarımsak, yaban mersini ile portakal, mandalina ve limon gibi narenciye ürünlerinde bol miktarda bioflavonoid bulunur. C vitamini yönünden zengin besinlerle kalsiyum yönünden zengin besinlerin birlikte alınması bioflavonoidlerden daha iyi yararlanmamızı sağlar.

Çinko

Çinko minerali bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz onu daha agresif/saldırgan yapar. Kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasülye, bezelye ve fındık bol çinko içerir. Çinko eksikliği diyabet ve böbrek hastaları ile vejeteryanlarda daha sık görülür.

YAZAR BİLGİSİ
Konu Anlatımı Admin
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x