Hamilelikte Hangi Besinler Tüketilmeli?

Hamilelikte Hangi Besinler Tüketilmeli?

Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğiniz andan itibaren hayatınızı değiştirmeye başladınız. Bununla birlikte neyi yiyeceğinize ve içeceğinize fazlası ile önem göstermeye başladınız. Çevrenizden ise sürekli sizin için doğru olan yiyeceklerin neler olduğunu söylemeye başladılar. Peki söylenenler ne kadar doğru? Gebelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak sağlıklı bir hamilelik döneminin yanı sıra doğumunuzda da sizlere yardımcı olacaktır. Her vücut yapısı farklı olduğu için çevrenizden duyacağınız her bilgi doğru olmayacaktır. Bebeğinizi sağlıklı beslemek için sağlıklı besin önerilerini sizler için derledik.

Hamilelikte Beslenme Listesi

Hamilelikte Doğru Beslenme

1- Tam Tahıllı Ekmek ve Bulgur

Hamileler için tam tahıllı besinler ile beslenmek sindirim ve sinir sistemi sağlığı için büyük önem taşır. Çünkü tam tahıllı ürünler içlerinde barındırdıkları B ve E grubu vitaminler ve selenyum açısından iyi birer kaynaktırlar. Yeterli vitamin ve mineral alımı stres yönetiminde sizlere yardımcı olacaktır. Yüksek miktarda lif içermesi sindirim sisteminin iyi çalışması ve kan şekerinin düzenlenmesinde fayda sağlayacaktır.

2- Yağsız Kırmızı Et

Gebelik döneminde vücudunuzun demir ihtiyacı iki katına çıktığı için demir eksikliği artacaktır. Kırmızı ette bulunan demir kolaylıkla sindirilir ve emilir. Bu sebeple yaşayacağınız yorgunluk hissi azalacaktır ve demir eksikliğinin önüne geçecektir. Kırmızı etin yağsız kısmının tüketimi ile kaliteli protein ve demir kaynağı olacaktır. Eti kızartarak değil ızgara ve haşlama yöntemleri ile yemek tüm protein ve demir kaynaklarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

3- Kuru Baklagiller

Hamilelerin beslenme alışkanlıklarına kazandırmaları gereken bir diğer ürün de yüksek miktarda lif ve protein kaynağı olan baklagillerden haftada 2-3 gün yemeleri olmalıdır. Gebelik döneminde fiziksel aktivite azlığı ve hormonlar sebebi ile sindirim sistemi yavaşlayabiliyor. Bu sebeple kabızlık ve hemoroid gibi problemlerle karşılaşma riskini azaltmak için yeme alışkanlıklarınıza kuru baklagilleri eklemelisiniz. Yemeklerde kullanabileceğiniz gibi salata ve çorbalarda da baklagillerden yararlanabilirsiniz.

4- Yumurta

Anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu protein kaynaklarından en önemlilerinden biri ise yumurtadır. Yumurtadaki proteinin tamamı neredeyse vücutta kullanılmaktadır. Yumurta aynı zamanda 12’den fazla vitamin ve mineral kaynağı olma özelliği ile bebeğin beyin gelişimi için fayda sağlayan folik asit ve kolin minerali de içermektedir. Bunların yanında bebeğinizin göz ve beyin gelişimi için önemli olan Omega-3 yağ asidini de barındırmaktadır. Yumurtanızı iyi pişmiş tercih etmeli ve az pişmiş yumurta yada çiğ yumurtadan kaçınmalısınız.

5- Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yüksek miktarda A,K ve C vitaminleri ve folik asit içeriğinden dolayı hamile annelerin mutlaka tüketmesi gereken besin kaynaklarındandır koyu yeşil yapraklı sebzeler. Gelişmekte olan bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için içerdiği folik asit kaynağı bu sebzeler gebe annenin demir alımını desteklemektedir.

6- Somon Balığı

Bebek göz ve beyin gelişiminin en önemli faktörlerinden Omega-3’ü en zengin biçimde bulunduran besinlerden olan somon balığı diğer balık türlerine göre daha az metal içermesi sebebi ile güvenli olarak haftada 1 kez tüketilebilir. Hamile anneler ve bebekler için yan etki bulundurmayan Omega-3 yağ asitlerinin içerinde bulunan DHA, gelişmekte olan bebeklerin öğrenme kabiliyetlerini etkilemektedir. İnsan beyninin yüzde 50 ila 60’ının DHA’dan oluşmasının nedeni ile anne rahmindeki bebek gelişimi için balık tüketimi önemlidir.

7- Yoğurt ve Süt

Gelişmekte olan bebek iskelet sisteminin ihtiyacı olan kalsiyumu anneden almaktadır. Yeteri kadar kalsiyum takviyesi alamayan anneler kalsiyum eksikliği ile birlikte kemiklerinde zayıflama ve dişlerde çürüme ile karşılaşabilirler. Yağ oranı az yoğurt ve süt ile vücuda kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Protein bakımından oldukça zengin olan yoğurt, bağırsak florası için ise gerekli olan probiyotik kaynağıdır.

Hamilelikte Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular

Hamileliğin ilk zamanlarında neler yemeli?

Anneler için günde en az bir kez ; yağsız et, balık, fasulye gibi protein kaynakları; günde 3 bardak süt veya yoğurt; günde 5-6’ya kadar sebze ve meyve, karbonhidrat alımı Olarak tamamlamak için. Tam buğday ekmeği, tam unlu ekmek ve çavdar ekmeği gibi vitamin ve mineral içeriği yüksek bir ekmek türü yemeniz önerilir.

Hamilelikte ne yenmez?

İşlem görmüş etler: sucuk, salam, sosis
Cıva oranı yüksek deniz ürünleri
Pastörize edilmemiş süt ve peynirler
Çiğ ya da az pişmiş yumurta
Çiğ ya da az pişmiş et, tavuk ve deniz ürünleri
Asitli içecekler ve kutu meyve suları
Doktor onayı olmayan bitki çayları
Yüksek şeker ve basit karbonhidrat içeren ürünler
Aşırı tuzlu yiyecekler
Yıkanmamış ürünler
Yüksek miktarda ciğer
Yapay tatlandırıcılar
Kızartmalar
Abur cuburlar, hazır yemekler, GDO’lu gıdalar
Kafein
Kaynak: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/beslenme-bu-15-seyden-uzak-dur-hamilelikte-yenmemesi-gerekenler_10022

YAZAR BİLGİSİ
Fatma
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x