Hilâl-i Ahmer’den Türk Kızılayı’na

Hilâl-i Ahmer’den Türk Kızılayı’na

1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” ismiyle kurulan bu topluluk, 1877 yılında Osmanlı Hilâl-i Ahmer adını almıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından 1923 yılında Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti, son olarak da 1935 tarihinde Türkiye Kızılay Cemiyeti ismini almıştır.

Hilâl-i Ahmer’den Türk Kızılayı’na 1

Bu cemiyet kuruluşundan itibaren Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve İstiklâl Savaşı döneminde önemli çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalar arasında yaralı askerlere yardım, ihtiyaç olan bölgelere sıhhiye heyetlerinin gönderilmesi gibi birçok hizmet ve fedakarlıklar vardır. Gönüllü hasta bakıcılar, bu cemiyet aracılığı ile savaş alanında yaralanan binlerce askere yardıma koşmuşlardır.

Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’nde erkekler kadar kadınlar da önemli görevler üstlenmişler, bol miktarda yardım toplamışlardır. Balkan Savaşları’nda hastaneler için gerekli olan çamaşır, çarşaf ve sargı bezi gibi malzemeleri, gece gündüz demeden çalışarak temin etmişlerdir.

İlgili Konu  Osmanlı Devleti ile İlk Türk İslam Devletlerinin Yönetim Anlayışı

Türk Kızılay Cemiyeti, günümüzde yurt içinde ve yurt dışında ihtiyacı olan birçok topluma yardım götürmektedir. Bu yardımlar sayesinde muhtaç insanların barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçları karşılanmıştır. Türk Kızılayı aynı zamanda gençlik ve eğitim alanlarında da önemli faaliyetlerde bulunmaktadır.

Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.