Homeostazinin Sağlanmasında Boşaltım Sisteminin Önemi

09.04.2020
313
Homeostazinin Sağlanmasında Boşaltım Sisteminin Önemi

Vücudun kararlı bir iç denge halinde tutulmasına homeostazi denildiğini daha önceki konularımızda öğrenmiştiniz. Homeostazinin korunması sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bunun sağlanabilmesi için çeşitli sistem ve organlar birlikte iş görür. Bunların başlıcaları böbrekler, deri, akciğer, sindirim sistemi organları ve karaciğerdir.

Böbrekler homeostazinin korunabilmesi için su ve mineral dengesini sağlar, kan basıncını ayarlar. Vücuttaki üre, ürik asit, amonyak, bilurubin, kas kasılması sonucunda açığa çıkan kreatinin benzeri zararlı atıkları uzaklaştırır. Kanın pH’ının sabit tutulmasında görev alır.

Homeostazinin korunmasında görevli öteki bazı organlar ve görevleri aşağıda verilmiştir:

  • Karaciğer, zehirli NH3’ü daha az zehirli olan üreye çevirir. İlaç kalıntıları, alkol benzeri zararlı maddeleri daha az zararlı hale getirir.
  • Deri, ter bezlerinde gerçekleşen terleme ile, vücudun su ve tuz dengesini sağlarken ayrıca vücut ısısını ayarlar.
  • Akciğer, kandaki CO2’yi uzaklaştırarak hem kanda oksijen taşınmasını sağlar hem de kanın pH’ının sabit tutulmasında etkili olur.

Kaynak:11.Sınıf Biyoloji Ders Kitabı (PDF)

Biyoloji Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Konu Anlatımı Admin
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x