Hotin Savaşı ve Genç Osman

14.06.2020
84
Hotin Savaşı ve Genç Osman

21 mayıs 1621 de genç padişah orduya hareket emri verdi. Asker sayısı 100000 idi. Padişah akıncı beylerine Lehistan içlerine akın yapma emri verdi. Yeniçeriler Padişahın önünde geçerken (bahşiş verip asayişi sağlaması üzerine) padişaha bencil dediler. Aralar açıldı.

24 Temmuz 1621’de Kaptanı Deryada donanma ile İshakçıya geldi. Ağustosta Eflak voyvodası’da katıldı.  öncü kuvvetler düşman ordusunun Hotinde olduğunu haber verdi. Osmanlı ordusu 1 eylül 1621 günü Hotin Kalesine geldi. Düşman ordusunda Leh Kralının oğlu bulunuyordu. Asıl başkomutan ise Jean-Charles idi.

Lehler Hotin etrafını hendekler, tabyalar ve tabur kurmuştu çok müstakhem bir kale idi. Osmanlı ordusunun orta kısmında kapı kulu askerleri vardı Padişahta buradaydı. Sağ kanat Anadolu, Rumeli, Sivas, Karaman Beylerbeyleri vardı. Sol Kol ise Şam, Halep, Kırım ve Eflak askeri vardı. İlk hücum 8 Eylül günü yapıldı.

Osmanlı ordusu büyük başarı gösterdi ve bin asker, iki bayrak ve sancak ve on iki top ele geçirdi. Fakat yeniçerilerin yağmaya başlaması düşmanın toparlanıp saldırıya geçip Osmanlı askerini geri püskürttü. Nogay Tatarları Beyi Kantemir Mirza akınlarda bulundu ve 2500 esir ve ganimetlerle döndü. İkinci saldırıda ise yoğun top atışları nedeniyle başarısız olundu.

3. hücumda da olumlu sonuç alınamadı. 15 Eylül günü Büyük hücum gerçekleşti Karakaş Mehmet Paşa düşman ordugahına kadar girdi ve Osmanlı bayrağını dikse de Sadrazam Hüseyin Paşanın koltuk korkusu nedeniyle ona yardıma gelmemesi üzerine Karakaş Mehmet Paşa şehit oldu ve bu hücumda başarısız oldu.

23-24 eylül günü son saldırı kararı verildi başarı kazanılmak üzereyken yeniçerilerin savaşı bırakması üzerine neticesiz kaldı. Bu sırada akınlar devam etti. Yeniçerilerin bu hareketlerini gören Padişah ocakla arası açılıyordu. Yeniçeriler az bahşiş verildiğini ileri sürüyorlardı.

27 eylül günü diğer saldırıda adeta savaşmayan yeniçeriler Kırım ve Rumeli askerinin moralini bozdu. Osmanlı ordusu çok sayıda asker kaybetti. Padişahın Hotini almadan dönmesi büyük tesir gösterirdi. Kırım Hanının oğlu Nureddin akın yapıp çokca esir alıp gelmişti.

Büyük zayiat veren Lehler ümitsizliğe kapıldı. Tatarlar ve Nogaylar ülkenin altını üstüne getirmişti. Bu durum karşısında Lehler barış teklifinde bulundu. Bu teklif kabul edildi. Bu anlaşmaya göre Kanuni dönemi sınırları sınır olarak kabul edildi.

Lehlerin sınıra yaptıkları kaleler yıkılacaktı ve hotin kalesi Osmanlının olacaktı, Lehistan vergi vermeye devam etti. 3. Murat döneminde Osmanlıdan çıkan Lehliler tekrar osmanlıya katıldı ancak Yeniçeriler yüzünden kesin bir zafer alınamadı.

Hotin Savaşı ve Genç Osman SSS

Hotin Savaşının Önemi Nedir?

Bu savaşta Genç Osman ölümü ile sonuçlanan o tarihi kararı vererek Yeni Çerileri kaldırma kararını açıklamıştır.
Yeni Çerilerin yetersizliği gün gibi ortaya çıkmıştır.
Savaşın kaybedilmesine rağmen Boğdan kaybedilmemiştir.

Hotin Savaşı'nın Nedenleri

Daha önce Osmanlı topraklarında olan Boğdan bir süreliğine Lehistan’ın eline geçince Osmanlı Devleti bu duruma dayanamamış ve ani bir kararla savunma hatları oluşturmuştur.

Hotin Antlaşmasının Maddeleri

1. Lehliler ve Osmanlılar birbirlerinin topraklarına saldırmayacaktır.
2. Lehistan, Kırım Hanı'na 40 bin düka altını vergi olarak ödemeye devam edecektir.
3. Daha önce Lehistan’a saldırıda bulunan birçok devletin kuşatma yapması yasaklanacaktır (Özellikle Tatar Akınları).
4. Boğdan yine Osmanlı egemenliğinde kalacak.

Hotin Savaşı'nın Sonuçları

Osmanlı Devleti bu savaşı kaybetmiştir. Buna karşılık Boğdan kaybedilmemiş aksine güvenliği sağlanmıştır. Genç Osman ilk defa yeni çerileri kaldırmak istemiştir ve bu kararı ölümüne sebep olmuştur.

KAYNAK: Ahmet ŞİMŞİRGİl, Kayı 6, 5.baskı, Nisan2016

Tarih Bilimi Ders Notları

YAZAR BİLGİSİ
Recep Bayoğlu
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x