Hüseyin Rauf Kimdir? Hayatı

18.05.2020
Hüseyin Rauf Kimdir? Hayatı

1881 yılında İstanbul’da doğdu. Deniz Harp Okulu ve Mühendishaneyi 1899 yılında bitirdi. Balkan Savaşları sırasındaki deniz savaşlarında büyük başarılar gösterdi ve bu nedenle “Hamidiye Kahramanı” unvanını kazandı. I. Dünya Savaşı’nda İran ve Irak’ta Osmanlı Teşkilat-ı Mahsusasında görev yaptı.

Hüseyin Rauf Kimdir? Hayatı 1

Daha sonra Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığına atandı. Mondros Mütarekesi’ni imzalayan heyette görev aldı. 12 Temmuz 1922-4 Ağustos 1923 tarihleri arasında TBMM hükûmeti başkanlığı yaptı. 17 Kasım 1924’te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasında yer aldı. 1939 yılında Kastamonu milletvekili oldu. 1942-1944 yılları arasında Londra Büyükelçiliği yaptı. Rauf Orbay 1964 yılında vefat etti.

Kaynak:12.Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı (PDF)

İlgili Konu  Fatma Seher Erden Hanım (Kara Fatma) Kimdir? Hayatı

Biyografiler

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.