Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri

18.07.2020
Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri

Sabaha kadar uyumayan ve bacak ağrısından şikayet edenlerde, ağrının nedeni genellikle huzursuz bacak sendromu ile ilişkilidir.

Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri 1

Huzursuz Bacaklar Sendromu (NAS), alt ekstremitelerde, özellikle geceleri dinlenme sırasında ortaya çıkan hoş olmayan bir duygu ve ağrıdır.

İstatistikler, dünyadaki her 10 kişiden birinin bu bozukluklardan muzdarip olduğunu göstermektedir. Her yaştan insan huzursuz bacak sendromundan muzdarip olabilir, ancak orta yaş grubunda ve yaşlılarda daha yaygındır.

Olguların yarısından fazlasında nörolojik veya somatik hastalık tespit edilmedi. Bu nedenle, hastaya primer veya idiyopatik NAS teşhisi konur.

Birincil NAS genellikle kalıtsaldır ve 30 yaşına kadar ortaya çıkar. Bununla birlikte, birçok araştırmacı ağrının gelişiminde çevresel faktörlerin de rol oynadığını belirtmektedir.

Sekonder, yani semptomatik NAS gelişimine katkıda bulunan üç ana faktör vardır: hamilelik, son dönem üremi ve demir eksikliği. Ek olarak, diyabet ve amiloidoz gelişebilir. B12 vitamini, folik asit, tiamin, magnezyum eksikliği, tiroid hastalığı, romatoid artrit, Shegren sendromu ve porfiri hastalarında NAS vakaları bildirilmiştir. Sendromun semptomatik formu genellikle 45 yaşından sonra ortaya çıkar ve hızla ilerler.

Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri

Öznel patolojik duyum – hastalar alt ekstremitelerde kaşıntı, karıncalanma, kesme, batma ve sıkma ağrılarının yanı sıra “karınca yürüme” hissinden şikayet ederler. Bazen yoğun bir ağrı hissi olsa da, semptomlar genellikle ağrısızdır. Hoş olmayan semptomlar genellikle baldırın derinliklerinde ve bazen pençede birikir. Süreç ilerledikçe, uyluklara ve ellere yukarı doğru yayılır ve asimetriktir.

İlgili Konu  AFT nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

NAS’ta patolojik duyumların karakteristik bir özelliği, dinlenme sırasında ağrıda bir artış ve hareket sırasında kaybolma veya tamamen kaybolmasıdır. Durumunu hafifletmek için hasta bacaklarını büker, sallar, sürtünür, yatağa döner ve hatta odanın etrafında dolaşmak ve her hastanın hareketinin bir “repertuarını” oluşturmak zorundadır. Ağrı hareket sırasında azalır ve hasta yatağa yattığında tekrar başlar.

Başlangıçta, ağrı ve rahatsızlık yatmadan yarım saat sonra başlar, ancak daha önce ortaya çıkar. Genellikle geceleri saat 12’den sabah saat 4’e kadar kaygı daha dayanılmaz hale gelir ve sabahları semptomlar yavaşça azalır.

Şiddetli vakalarda, karakteristik günlük anksiyete ritmi kaybolur, ağrı günün her saatinde, sadece uzanırken değil, aynı zamanda otururken de ortaya çıkar. Bu, hastanın yaşam kalitesini etkiler, sinema ve tiyatroları, uçak veya araba ile uzun yolculukları ziyaret etmeyi imkansız hale getirir.

İlgili Konu  Normal Dışı Davranış Türleri Nelerdir?

Ana Komplikasyonu

Hasta uzun süre uyuyamaz, geceleri birkaç kez uyanır, bunun sonucunda gün boyunca hızlı bir şekilde yorulur ve uykuya dalar. Geceleri uyku sırasında, hastanın etrafında periyodik gerginlik vardır, yaklaşık 1-5 saniye süren hareketler, bacağını pençeden veya dizden bükerek ortaya çıkar. Hafif vakalarda, hastanın akrabaları böyle bir gerginlik hissetmez, ancak şiddetli formlarda, rahatsızlık tüm gece sürer ve hastanın uykusunu rahatsız eder.

Primer huzursuz bacak sendromu olan hastaların nörolojik muayenesinde patoloji bulunmamasına rağmen, semptomatik NAS sırasında somatik veya nörolojik bulgular, özellikle polinöropati tespit edildi.

Huzursuz bacak sendromu yaygın bir hastalık olmasına rağmen, nadiren teşhis edilir. Uygulayıcılar genellikle hastanın şikayetlerini nevroz, psikolojik stres, periferik vasküler ve eklem hastalığı ve hatta osteokondroz gibi belirli bir hastalıkla ilişkilendirmeye çalışırlar.

İlgili Konu  Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Tedavinin genel prensipleri birincil hastalığın düzeltilmesini amaçlamaktadır.

İlaçlara ek olarak, hastalara ayrıca bitkisel ilaçlar da reçete edilir (örneğin, ginkgo biloba bazlı müstahzarlar).

Tüm hastalar için hafif egzersiz önerilir.

Akşam yatmadan önce yarım saat boyunca temiz havada yürümek, duş almak, çikolata, kahve, koyu çay gibi kafeinli yiyecekleri diyetten çıkarmak, alkolden uzak durmak ve sigara içmek tedavinin etkinliğini arttırır.

Sıcak banyo yapmak da hastaların durumunu hafifletir. Bazı durumlarda masaj, refleksoloji ve manyetoterapi de iyi sonuç verir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.