İç Enerji, Sıcaklık ve Isı

10.12.2021
İç Enerji, Sıcaklık ve Isı

Günlük yaşamda ısı ve sıcaklık kavramları çoğu zaman birbiri yerine kullanılarak karıştırılır. Bu kavramlar birbiriyle ilişkili ancak eş anlamlı değildir.

İç Enerji, Sıcaklık ve Isı 1

İç enerji

Maddeyi meydana getiren moleküllerin titreşimlerinden kaynaklanan kinetik enerjilerinin ve moleküller arası çekim kuvvetleri dolayısıyla sahip oldukları potansiyel enerjileri toplamına iç enerji denir. U ile gösterilir ve birim olarak Joule, calori veya diğer enerji birimleri kullanılabilir.

Sıcaklık

Ortalama bir molekülün titreşme etkinliğinin nicel görüntüsüdür. Maddelerin molekül boyutunda gerçekleşen titreşim artışı fiziksel değişimlere neden olur. Bu değişim bazı maddelerde gözle görülür boyutlarda gerçekleşebilir. Sıcaklık ölçümü yapılırken genleşme, basınç veya elektrik direncindeki artış gibi fiziksel değişimler ölçeklendirilir ve nicel olarak gözlemlenir. Sıcaklık T ile gösterilir. Temel büyüklerden biri olup birimi SI’da Kelvin’dir, günlük yaşamda Celcius, Fahrenheit veya başka sistemlerle ölçeklenmiş sıcaklık ölçerler de kullanılmaktadır.

İlgili Konu  Fizik Biliminin Önemi

“Moleküler boyutta sıcaklık” modeli
“Moleküler boyutta sıcaklık” modeli

Isı

Yalıtılmış bir ortamda farklı sıcaklıkta iki madde bulunursa sıcaklığı yüksek olan düşük olana enerji verir. Enerji aktarımı, sıcaklıkları eşitleninceye kadar devam eder. İç enerjinin aktarılan kısmına ısı denir. Q ile gösterilir ve birim olarak SI’da Joule, calori veya diğer enerji birimleri kullanılabilir. Aktarılan ısı enerjisini hesaplamak için kalorimetre kabı kullanılır.

Cisimler arasında enerji aktarımı modeli
Cisimler arasında enerji aktarımı modeli

Calori (kalori) 1 gram saf suyun sıcaklığını 14,5 °C den 15,5 °C’ye yükselten enerji miktarıdır. Ancak ısının mekanik sistemlerle daha sağlıklı bağlantısının kurulabilmesi için mekanikte olduğu gibi birim olarak Joule kullanılması daha yerinde olacaktır. (1 cal = 4,18 J)

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.