İç Çamaşırı Seçimi ve Sağlık

27.08.2020
708
İç Çamaşırı Seçimi ve Sağlık

İç çamaşırı ve sağlık ilişkisi bir çok insanın önemsemediği, dikkate almadığı, göz ardı ettiği önemli bir konudur. Bu önemli konuyu umursamadığımız zaman başımıza nelerin gelebileceğini biliyor musunuz?

İç Giyim ve Sağlık İlişkisi

Günlük yaşantımızda dış kıyafetlerimize gösterdiğimiz önemi iç çamaşırlarımıza göstermiyoruz. İçimizdekinden çok, görünen yani dış giysilerimiz bizi daha çok endişelendiriyor. Aslında doğru iç çamaşırı seçimi ve doğru kullanımına daha fazla hassasiyet göstermemiz gerekiyor, çünkü asıl tehlike içimizde…

Pamuklu malzemeden üretilmiş iç çamaşırları gösterişli olmayabilir. Ama en sağlıklı ve konforlusu pamuk içeren iç giyim ürünleridir. Polyester materyal ile üretilmiş iç çamaşırları nefes almadığı için cildinizde bakterilerin artmasına ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Doğru Beden Seçimi

İç çamaşırı seçiminde diğer bir önem arz eden konu ise vücut ölçünüze uygun bedende iç çamaşırı kullanmak. Çok bol bir iç çamaşırı kullanmak istemezsiniz fakat dar bir çamaşırda sizi rahatsız edecek, ve hatta vücudunuzda tahrişe sebep olarak ciddi cilt problemlerine yol açacaktır. Bu sebeple çok sıkı veya bol iç  çamaşırı kullanmaktan kaçınmanız daha doğru olacaktır.

Doğru külot seçimi

İç Çamaşırı Kullanımı Hakkında SSS

Dar iç çamaşırı zararlı mı?

Egzama ve mantar hastalığının bir kombinasyonundan meydana gelen interetrigo hastalığına da neden olan slip iç çamaşırları ciltte kızarıklık, kaşıntı ve bakteriye neden oluyor.

Hangi tür iç çamaşırı giyilmeli?

İç çamaşırı alırken kumaşa dikkat etmeniz gerekir. Tabii bunun için pamuklu parçalar tavsiye edilir. Özellikle hassas cilde sahip kişiler buna dikkat etmelidir. Vakıf Gureba Hastanesi Dermatoloji Kliniği Direktörü Doç. Dr. Nahide Onsun, bazı bayanların iç çamaşırlarının lastiklerin cildi ile temas ettiği bölgede alerjisi olduğuna dikkat çekiyor. Aslında bu bölgelerde basınç nedeniyle kaşıntı veya kızarıklık oluşabilir.

İç Çamaşırları neden sararır?

İç çamaşırları uzun süre giyilmemelidir. İmkanı olan kadı erkek her birey günlük iç çamaşırı değiştirmelidir. uzun süre giyilen iç çamaşırları vücutta oluşan terleme ile birlikte sararmaya mahkumdur. Bu durum aynı zamada iç çamaşırınızın bir çok bakteriyi de üzerinde barındırır.

İç çamaşırları kaç derecede yıkanır?

Beyaz ve lastiksiz iç çamaşırları makinede yıkanıp 90 derecede kurutulur ve çok hijyenik olması için ütülenebilir. Külotunuzda elastik bir desen varsa yıkama sıcaklığınız 60 dereceyi geçmemelidir. 40 derece renkli külotlar için ideal

Atlet kaç derecede yıkanır?

Bakım etiketinde, giysinize en uygun sıcaklığı bulacaksınız. Ayrıca pamuğu 40 derecede, ipek ve narin çamaşırları 30 derecede veya soğuk suda yıkamalısınız.

Siyah iç çamaşırları kaç derecede yıkanır?

Özellikle çarşaf, havlu, iç çamaşırı ve çorapların ayda en az 90 derece yıkanması gerektiğini, bu giysilerin arabaya havlulardan ayrı olarak atılmasının uygun olacağını söyledi. Çamaşırları arabadan çıkardıktan sonra kapının açık bırakılması da tavsiye edilir.

Renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır?

Seçtiğiniz derece kumaş türüne göre değişiklik gösterse de genellikle renkli giysileri 40 derecede, koyu olanları ise düşük sıcaklıkta yıkamalısınız. Daha yüksek sıcaklıklarda yıkama, renkli çamaşırların çekmesi veya lekelenmesi gibi sorunlara neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x