Isaac Newton Kimdir? Hayatı

Isaac Newton Kimdir? Hayatı

Mayıs 5, 2020 0 Yazar: Konu Anlatımı Admin

Isaac Newton 25 Aralık 1642’de Woolsthorpe’ta (Vuilsintorb) (Lincolnshire (Linkılnşayr)) doğan Isaac Newton, Grantham’da King School’da (Grentım King Skul) okula başlamış, eğitimini 1661’den itibaren Cambridge Trinity College’da (Kembriç Trinity Kalıç) sürdürmüştür.

Trinity College’dayken Isaac Barrow (Ayzek Barrov) adında seçkin bir matematik profesöründen ders almış, öğrencisinin çok yetenekli olduğunu anlayan Barrow, kürsüsünü ona bırakmak için görevinden istifa etmiş ve böylece Newton’un öğretim üyesi olmasına ve henüz yirmi altı yaşındayken Lucasian (Lukejyan) Matematik Kürsüsü’ne seçilmesine olanak tanımıştır.

Üniversitenin 1665’teki büyük veba salgını nedeniyle kapanmasından dolayı, annesinin Woolsthorpe’taki evine çekilen Newton burada evrensel çekim yasasını keşfetmiş, ışığın özellikleri ve doğası üzerine çok sayıda deney yapmış, Galileo’nun (Galileyo)yer bilimiyle; Kepler’in gök kuramını birleştiren evrensel mekâniğin ilkelerini geliştirmiştir.

Newton, temel düşüncelerini ve matematiksel kanıtlarını geliştirdiği deneysel araştırma ürünü olan bu çalışmalarının sonuçlarını iki temel yapıtında kaleme almıştır. Önce mekâniğin ve kozmolojinin sorunlarını tartıştığı büyük yapıtı Philosophiae Naturalis Principia Mathematica’yı (Filozofiya Naturali Prinsipiya Meysömetikö) (Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri, 1687), ardından da gün ışığının bize beyaz görünmesine karşın, aslında pek çok rengin karışımından oluştuğunu belirten buluşunun yer aldığı Opticks (Optik, 1704) adlı kitabını yayımlamıştır.

Bu iki kitap 17. yüzyıl biliminin gelişimini doğrudan etkileyen temel bilim eserleridir. Öyle ki Newton bu kitaplarında hem fizik bilimine doğrudan katkı getirmiş, hem de bilimin ne tür bir araştırma süreciyle ilerleyebileceği konusunda yetkin örnekler vermiştir. Yaşamının sonlarına doğru teoloji ve simya konularına da ilgi göstermiş olan Newton, hiçbir bilim insanına nasip olmayan bir üne sahip olarak 1727’de ölmüştür.

Fizik Bilimi Ders Notları

Biyografiler