İşletmenin Sorumlulukları Nelerdir?

23.04.2020
İşletmenin Sorumlulukları Nelerdir?

Daha çok günümüzde kurumsallaşmalarını tamamlayan işletmeler toplumda belirli bir sosyal sorumluluk yüklenmekte ve sosyal yatırımları desteklemektedir. İşletmelerin sorumlulukları aşağıda kısaca açıklanmıştır:

İşletmenin Sorumlulukları Nelerdir? 1

İşletmenin Sorumlulukları Kısaca

a. Devlete karşı sorumlulukları

İşletmeler, getirilmiş kurallarla sağlanmış kamu düzeniyle ve hazırlanmış çalışma ortamıyla etkinlik yapabildikleri devlete vergi ödemekle sorumludur. Böylece toplum hizmetlerine daha fazla katkıda bulunulur.

İlgili Konu  Girişimciliğin Tanımı

b. Topluma, tüketiciye ve çevreye karşı sorumlulukları

İşletmeler üretimde bulunurken atık maddelerle ve başka uygulamalarla çevre, hava ve gürültü kirliliğine yol açarak doğanın dengesini bozmamalıdır. Ayrıca sağlıksız üretimde bulunarak canlıların sağlıklarını tehlikeye atmamalıdır. Tüketicilere kaliteli ve ucuz ürün sunarak toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı ilke edinmelidir.

c. Ortaklarına karşı sorumlulukları

İşletmeler ortakların yatırdıkları sermayeye daha fazla kâr dağıtarak onların gelirlerini artırmalı ve işletmenin piyasa değerini yükseltmelidir.

ç. Çalışanlara karşı sorumlulukları

İşletmeler istihdam ettikleri iş görenlere uygun çalışma koşulları ve huzurlu bir iş ortamı sağlamalıdır. Ayrıca iş görenlere olabildiğince fazla ücret ödenmelidir.

d. Rakiplerine (öteki işletmelere) karşı sorumlulukları

İşletmeler piyasada etkinlikte bulunurken kendilerinden başka daha birçok rakip işletmelerin varlığını bilerek rekabet ortamında onların haklarına saygı göstermeli, negatif reklam yapmamalı ve haksız rekabete girmemelidir.

e. Toplumda yer alan kurumlara karşı sorumlulukları

Toplumda işletmeler yanında ailevi, dinî, askerî, politik, finans ve eğitim konularında etkinlikte bulunan birçok kurum vardır. İşletmeler bu kurumların gereksinim ve beklentilerini saptayıp etkinliklerini olabildiğince bu gereksinim ve beklentilere göre yürütmelidir. Ayrıca olanakları uygunsa çevrelerindeki eğitsel, sosyal ve kültürel etkinliklere sponsorluk yapmalıdır.

İlgili Konu  İşletme Türleri | İşletmelerin Ekonomik Bakımdan Sınıflandırılması

f. Uluslararası sorumlulukları

Uluslararası pazarlarda etkinlikte bulunan işletmeler, değişik ülke yönetimlerinin belirlediği dış ticareti düzenleyen; sınırlama, kontenjan, teşvik benzeri uygulama ve kurallara uymak zorundadır.

İşletme etkinliklerini uygun bir şekilde yönlendirebilmek ve yönetebilmek için ülke içinde ve dışında yayımlanan, işletmenin etkinlik konusu ile alakalı bilgileri içeren yayınları izlemelidir.

Ülke içindeki şekilde uluslararası alanda da haksız rekabetten kaçınmalı, etkinlik konusuyla alakalı kuruluş, birlik, federasyon benzeri mesleksel örgütlerle iletişim içinde olmalı ve iş birliği yapmalıdır.

İşletmelerin sorumluluklarına ilişkin konular ayrıca onların çevresini ve bu çevreleriyle olan ilişki ve etkileşimi de kapsamaktadır.

Girişimcilik Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Konu Anlatımı