Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu çayının faydaları, tarih boyunca tıbbı malzeme olarak kullanılan karabaş otu, lavanta ailesine mensup olup ‘yalancı lavanta’, ‘gargan’ ve ‘keşiş otu’ adlarıyla bilinmektedir. Karabaş otunun Latince ismi Lavanduladır. Bu bitki çiçeği ülkemizde Batı Anadolu’da yetişirken dünya da ise Orta Avrupa bölgesinde yetişir. Karabaş otu bitki çayının yanı sıra, ilaç, yağ ve reçel üretiminde de kullanılmaktadır.

Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir? 1

Karabaş otu hakkında bir diğer gerçek bu bitki türünün 1. dünya savaşında yaralıları iyileştirmek ve yaralı bölgedeki mikropları öldürmek amacıyla kullanılmış olmasıdır. Karabaş otu çayının fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak ta faydalı bir çok yönü vardır. Bu çaylar sinirleri yatıştırarak  depresyon tedavilerine olumlu izlenimler bırakır. İçerisinde zengin vitamin ve mineraller barındıran karabaş çayı, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

İlgili Konu  Dans Etmenin Faydaları

Karabaş Otu Çayının Sağlığa Faydaları

Karabaş otu çayının sağlığa faydaları, Akdeniz iklimine has bitki türü olan karabaş otu dünya da sadece Batı Avrupa bölgelerinde yetişir. Karabaş otunun Latince adı, “Lavandula stoechas”dır. Bu bitki türü ilk baharın sonu yaz aylarının başında çiçek açar. Bu çiçekler pembe ve mor rengi simgeler. Kan dolaşımını düzenleyen karabaş otu sinirleri kontrol altında tutmak içinde kullanılır. Karabaş otu çayının başlıca faydaları;

 • Kanser hastalığına karşı korur.
 • Zekayı ve hafızayı güçlendirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Damar tıkanıklığını önler.
 • Romatizma ağrılara iyi gelir.
 • Kas ağrılarını giderir.
 • Vücudu rahatlatıcı özelliği vardır.
 • Ciltteki yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Sindirim sorunlarına bağlı ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
İlgili Konu  Yumurta Yemeli miyiz?

Karabaş Otu Çayının Yan Etkileri

Karabaş otunun yan etkileri, narkotik zehir olan karabaş otu aşırı tüketilmesi halinde karın ağrıları, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gibi sorunlara  yol açabilir. Tansiyon ilacı kullanan kimselerin bu bitki otunu kullanmamaları gerekir. Karabaş otunu hamile bayanların, kanaması olan kimselerin, hassas cildi olanların ve bebek emziren kimselerin kullanmaları yasaktır.

Karabaş Otu Çayının Hazırlanışı?

Karabaş otunun hazırlanışı, sıklıkla çay şeklinde demletilmekte tüketilen karabaş otu kurutulmuş ve toz haline gelmiş halde de tüketilebilir. Karabaş otunu hazırlarken, 5-6 karabaş otunu demlik içine ufalayarak 2 su bardağı kaynamış su koyulur. 8 dakika demlenme sağlandıktan sonra  süzülerek içilir. Karabaş otunu tatlandırmak isterseniz fincan içerisine 1 tatlı kaşığı bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Karabaş otunu kış çaylarına da ilave edebilirsiniz. Bu yaptığınız karışım vücut direncin izin güçlenmesini sağlayacaktır.

İlgili Konu  Türk Kahvesinin faydaları ve zararları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.