Kekemelik Nedir, Nasıl Geçer?

28.06.2020
Kekemelik Nedir, Nasıl Geçer?

Kekemelik genellikle çocuklarda görülen bir konuşma bozukluğudur. Henüz okul çağına gelmemiş çocukların yüzde 5′inde kekemelik görülür. Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha sık görülür. Kekemelik zamanla kendiliğinden veya tedavi sonucu düzelebilir ki yetişkinlerde görülme oranı sadece binde 73 civarlarındadır. Kekeme kişi bunu utanç verici bir durum olarak algılayabilir. Kişi iletişim kurmakta isteksiz davranabilir dolayısıyla yaşam kalitesi düşer.

Kekemelik Nedir, Nasıl Geçer? 1

Kekemelik Nedenleri

Kekemeliğe neyin sebep olduğu kesin olarak bulunabilmiş değildir. Fakat birtakım araştırmalardan çeşitli sonuçlar çıkarılabilmiştir.

Mesela aile bireylerinde kekemelik görülmüş bir çocukta da bu sorunun görülmesi olasılığı fazladır. Bu da problemin genetik olduğunu ve sonraki kuşaklara genlerle geçtiğini göstermiştir. Stres de kekemeliği artırıcı faktörlerdendir. Stres, yorgunluk ve heyecan kekemeliği şiddetlendirebilir. Kişi rahatsa kekemelik azalır.

İlgili Konu  Huzursuz Bacak Sendromu ve Belirtileri

Çocuklarda Kekemelik

Çocukların yüzde beşinde görülebilen kekemelik kız çocuklarına nazaran erkek çocuklarda daha sık görülür. Fakat vakaların beşte üçü çocuk 10 – 12 yaşlarına gelmeden düzelir. Eğer çocuğunuzda 6 aydan beri kekemelik varsa erkenden bir doktora danışmanız gerekir.

Kekemelik ve Zeka

Kekeme çocuk ve yetişkinlerin zekaları ile normal insanların zekaları arasında herhangi bir fark yoktur. Kekemeler sorulan bir soruya daha geç cevap verebilir çünkü vereceği cevaplarda kullanacakları kelimeleri seçmek zorunda kalırlar daha basit ve kolay söylenebilen kelimeleri seçmek için.

Nörolojik Kekemelik

Beyin travması, inme gibi nedenlerle beyin sinirler ile kaslar arasındaki iletişimi sağlayamazsa kekemelik oluşabilir.

Psikolojik Kekemelik

Duygusal travmalar veya psikolojik nedenlerle kekemelik çok nadir görülen bir durumdur.

İlgili Konu  Normal ve Normal Dışı Davranışlar Nelerdir?

Dünyada Kekemelik

Dünya üzerinde 66 milyon insan kekemelikten muzdariptir. Bunların çoğunluğu 2 ile 5 yaş arası çocuklardır.

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemeliğin tedavisi için çeşitli elektronik aletler, bilgisayar programları ve ilaçlar piyasada bulunsa bile öncelikle bir  konuşma terapistine başvurmak gerekir. Günümüzde birçok şehirde çeşitli kekeme tedavi merkezleri bulunmakta. Bu merkezlere başvurup bir veya birkaç hafta süren eğitimlere katılarak kekemelikten kurtulmak mümkündür. Bu merkezler hem çocuklara hem de yetişkinlere hizmet vermektedir.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.