Kendi İşini Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

19.04.2020
Kendi İşini Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Girişimci er yada geç kendi işini kurmak ve kendi hayat şartlarını oluşturmak için atılacak olan kişidir. Ancak hayatın her noktasındaki şekilde kendi işini kurmanın da bir takım avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Kendi İşini Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları 1

Kendi İşini Kurmanın Avantajları

 • Bağımsızlık: Kendi işini kurmanın en avantajlı ve çekici yanı şüphesiz ki bağımsızlık hissidir. Girişimcilikte kendi işinin patronu olmayı ve karar mercinin kendisi olduğunu düşünmek bile bireyleri motive eder. Bu düşüncelerle herhangi bir yönetici baskısı olmadan çalışmanın çekiciliği bile iş kurmak için geçerli bir nedendir.
 • Başarma duygusu: Girişimci kendi işini kurduğu zaman vereceği kararlar çok önemlidir. Kurulan işin başarıya ulaşması yada başarısız olması tamamen girişimcinin vereceği kararlara bağlıdır. Bu nedenle başarma duygusu kendini fazlası ile gösterir ve bireyleri kendi işini kurmaya yönlendirir.
 • Saygınlık elde etme: Kurulan işin başarıya ulaşması durumunda, bu işletmenin sahibi çevresinde olan olmayan herkesin saygısını kazanır. Başarıya ulaşmış bir girişimci hem saygınlık hem hayran kazanmış olur, bu durumu düşünmek bir kendi işini kurmanın önemli bir avantajı benzeri görünüyor değil mi?
 • Kâr elde etme: İşletmelerin ilk hedefi maddi özgürlük sağlamak ve kar elde etmektir. Girişimci kar elde ettikçe ekonomik olarak rahata kavuşacak ve hayat standartlarını yükseltecektir. Kar elde etme güdüsü girişimciliğin önemli bir avantajıdır.
 • Kişisel gelişime olan katkısı: Bir iş kurulduktan sonra işin kuran kişiler o işin her dalında aktif rol alabilirler. Bu davranış girişimcilerin kişisel olarak farklı alanlarda gelişimini sağlayacaktır. Kısaca kendi işini kuran bir girişimci potansiyelini gerçekleştirme hatta geliştirme imkanı elde edecektir.
 • Toplumsal fayda sağlama: Bir iş kurulması demek, bir çok bireyin istihdam edilmesi anlamına gelir. Girişimci, kurduğu iş imkanı ile farklı insanların gelişimine ve çalışmasına öncülük etmiş olacaktır. Bu bir iş kurmak için bence geçerli bir sebep.
İlgili Konu  İnternet Girişimciliği Nedir?

Kendi İşini Kurmanın Dezavantajları

iş kurmanın avantajları yukarıda sıraladığımız şekildedir ancak her işin bir avantajlı bir de dezavantajlı tarafı vardır. Girişimcilik risklere göğüs gerebilmeyi gerektirmektedir. Her ne kadar avantajları benzeri önemli düzeyde olmasa da buyurun girişimciliğin bazı dezavantajları;

 1. Yatırımcıların, müşterilerin ve kamu kurumlarının baskıları
 2. Mevcut kaynaklarının sınırlı olması
 3. İşin riskleri ve buna bağlı stres
 4. Çalışma süresinin sınırsız ve belirsiz olması
 5. Başarısızlıklardan dolayı yaşanacak psikolojik baskı
 6. Fiziksel problemler

Yapılan iş ne olursa olsun kendine göre olumsuz tarafları vardır. Yukarıda ki liste kendi işini kurmanın olumsuz tarafları olarak görünebilir ancak iyi bir girişimci için bu olumsuzluklar kolay aşılabilecek benzeri görünüyor. Girişimcilik için riskleri göze alan bir birey bu olumsuzlukları ya hiç dikkate almaz yada kolayca yok etmenin yolunu bulur ve bunu çok basit bir şekilde uygulayabilir.

İlgili Konu  Girişimci ve Başarılı Girişimcilerin Özellikleri | Girişimcilerin Fonksiyonu

Girişimcilik Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.