«

Asıl adı Ali Bin Muhammed olan Ali Kuşçu, 1403 yılında Semerkant’ta doğdu. Dönemin önemli bilim insanlarından olan Bursalı Kadızade Rumi, Gıyaseddin Cemşid ve Muinuddin Kaşî’den astronomi ve matematik dersleri alan Kuşçu, Semerkant ve Kirman’da eğitimini tamamladıktan sonra ayrıca hocası olan Uluğ Bey tarafından Semerkant Gözlemevi’nin başına getirildi.

Uluğ Bey’in ölümünden sonra Semerkant’tan ayrılan Ali Kuşçu, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın himayesine girmiştir. Uzun Hasan’ın elçisi olarak gönderildiği İstanbul’da, Fatih Sultan Mehmet’in medresede ders verme teklifini kabul etmiştir. Tebriz’e dönüp elçilik görevi tamamlayan Ali Kuşçu, tekrar İstanbul’a dönüp Fatih Külliyesi’nde çalışmalarına devam etmiştir. 1474 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Ali Kuşçu’nun Astronomi Alanındaki Bazı Eserleri

  • Şerh-i Zic-i Uluğ Bey,
  • Risale der İlmi’l-Hey’e,
  • el-Fethiyye fî’İlmi’l-Hey’e

Ali Kuşçu Hakkında kısa bilgiler

Ali Kuşçu Kaç Yılında Doğdu?

Ali Kuşçu 1403 yılında doğmuştur.

Ali Kuşçu Kaç Yaşında Öldü?

Öldüğü zaman tam olarak 71 yaşındaydı.

Ali Kuşçu Nasıl Öldü?

Ali Kuşçu, Uzun Hasan’ın sözcülüğünü yaptıktan sonra II. Mehmed’in davetiyle İstanbul’a geldi. Osmanlı – Akkoyunlu sınırında Fatih Sultan Mehmed’in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesine müderris oldu. 16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Ali Kuşçu Nasıl Ünlü Oldu?

Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey’in kuşçusu olduğu için ailesi “Kuşçu” lakabıyla meşhur oldu.

Ali Kuşçu Ne Yapmıştır?

Astronomi ve matematik ile yakından ilgilenmiştir.
Fatih dönemi medrese alimlerinden biri olarak bilinmektedir.
Ayın haritasını çizmiştir.
Uzay alanında araştırmalar yapmıştır.
Ay’ın uydu olduğunu Güneş’ten aldığı ışınları yansıttığını ortaya koymuştur.
Uzay ve uzay bilimi alanında özgün çalışmalar yapmıştır.

Ali Kuşçu Ne Buldu?

Ali Kuşçu’nun yaptığı en önemli çalışmalardan bazıları astronomi alanındadır. Bu kapsamda bir güneş saati meydana getirmiş, Ay’ın ise bir haritasını çıkarmıştır. Bu alanda oldukça önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Biyografiler

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ders Notları

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

avatar

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *