1. Anasayfa
  2. Karacılar
  3. Dr. Refik Saydam Kimdir? Hayatı

Dr. Refik Saydam Kimdir? Hayatı

Dr. Refik Saydam Kimdir? Yaptığı yenilikler ve hayatından kesitlerle Dr. Refik Saydam'ı yakından tanımak istiyorsanız aşağıda ki bilgiler size yetecektir.

«

1881 yılında doğan Refik Saydam, Kuleli Askerî Lisesinden sonra Askerî Tıbbiye’de okudu. Alman tıbbı ile Berlin ve Danzig’teki askerî akademilerde tanıştı. Balkan Savaşı’nda orduya katıldı. Tifüs aşısını I. Dünya Savaşı sırasında hazırladı ve literatüre geçti.

Tetanos ve dizanteriye karşı serumların üretilmesini sağladı. Mustafa Kemal Paşa ile birlikte Samsun’a çıktı. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yaklaşık 16 yıl sağlık bakanlığı görevinde bulunan Saydam, ülkemizde bugünkü sağlık teşkilatlanmasının ve hizmetlerinin temelini attı. 1939 ve 1942 yılları arasında başbakanlık yaptı. 8 Temmuz 1942’de hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

avatar

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *