1. Anasayfa
  2. Bilim Adamları
  3. Einstein

Einstein

Albert Einstein, hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar çok merak edip araştıracağınız bir adam. Bu adam hakkında sayısız teori ortaya atılmış, hayatının gidişatı konusunda bir çok kişi tarafından eleştirilmiş ancak bilim için yaptıkları herkes tarafından takdir edilmiştir. Hadi öğrenelim; Albert Ainstein kimdir?

«

Tarihin en önemli bilimcisi olarak adlandırılan Einstein‘nın tam adı Albert Einstein’dır. Einstein, aslen Yahudi olup, 14 Mart 1879 yılında Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Babasına ait bir elektrokimya fabrikası olup, annesi eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve başladığında yavaş konuşuyor olması ailesini oldukça tedirgin ediyordu. Ancak bu korku oldukça yersizdi çünkü Einstein, oldukça zengin bir iç dünyasına sahip, hayal gücü yüksek bir çocuktu. Einstein, çocukluğunu Almanya’nın Münih şehrinde geçirmiştir. Einstein, okulu pek sevmeyen, çok az uyum gösteren, içine kapanık bir çocuktu. Einstein’ın öğretmeni “Sen asla bir şey olamayacaksın Einstein” diyerek sitemde bulunurdu. Lise ve yükseköğrenimini İsviçre’de tamamlamıştır. Lise ve yükseköğrenimini gerçekleştirdikten sonra İsviçre vatandaşı oldu.

Yükseköğrenim gördükten sonra iş bulmakta zorluk çeken Einstein, bir patent ofisinde müfettiş olarak görev yapmıştır. 1905 yılında bir atılımda bulunan Einstein, ileride fizik bilimi adına oldukça önemli olacak dört makale yayınlamıştır.

Einstein, önce Max Planck’ın kuantum teorisi üzerine yoğunlaşmıştır. Kuantum teorisini kurup, bu teoriyi Avogadro sayısının değerini hesaplayarak test etmiştir. Kuantum teorisini ışıma enerjisine uygulamıştır. Böylelikle Einstein fotonlar hipotezini kurmuştur. Daha sonra Annalen der Physik dergisinde yayımlanan üçüncü yazısında görelilik teorisinin temellerini atmıştır. Görelilik teorisi oldukça tartışıldı. 1909 yılında Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak göreve başlamıştır. Daha sonra Zürih Politeknik Enstitüsü’nde profesörlüğe başladı. İlerleyen zamanlarda Prusya Bilimler Akademisine üye seçilmiştir.

Einstein’ın özel görelilik ve genel görelilik kuramları oldukça önemli olup, kuantum mekaniği, kozmoloji dallarına önemli katkılarda bulunmuştur. Kuramsal fiziğe katkıları sayesinde ve fotoelektrik olayını açıklaması nedeniyle 1921 yılında Nobel Fizik ödülüne layık görülmüştür. E=mc2 formülüyle yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirerek nükleer teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Einstein, Nazilerin nükleer bomba geliştireceği endişesiyle o dönem ABD başkanına mektup göndermiş ve ABD’nin nükleer bomba çalışmalarına başlaması gerektiğini ileri sürmüştür. Holokost (Nazilerin 6 milyon kadar yahudiyi sistemli bir şekilde öldürmesi) nedeniyle Yahudilerin kendilerine ait ülkelerinin olmasına inanmış ve İsrail’in kuruluşuna destek olmuştur. Ayrıca Yahudi dinine ve diğer dinlere inanmamıştır. Sosyalist bir anlayışa sahip olmuştur.

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

avatar

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *