1. Anasayfa
  2. Padişahlar-Sultanlar
  3. I. Murad (Murat Hüdavendigâr) Kimdir? Hayatı

I. Murad (Murat Hüdavendigâr) Kimdir? Hayatı

Sultan Murad, şehzadeliğinde iyi bir eğitim ve öğrenim gördü. Lala Şahin Paşa’nın eğitiminde devlet yönetim ve idareciliğini öğrenci. Abisi Süleyman Paşa’nın vefatı üzerine Rumeli’deki ordunun başına geçti. Babasının vefatı üzerine de 1360 senesinde tahta çıktı.

«

I. Murad (Murat Hüdavendigâr) Hayatı

Sultan Murad, şehzadeliğinde iyi bir eğitim ve öğrenim gördü. Lala Şahin Paşa’nın eğitiminde devlet yönetim ve idareciliğini öğrenci. Abisi Süleyman Paşa’nın vefatı üzerine Rumeli’deki ordunun başına geçti. Babasının vefatı üzerine de 1360 senesinde tahta çıktı. İlk iş olarak Ankara da çıkan isyanlar bastırılıp tekrar zapt edildi ve Rumeli seferine devam edilip, Çorlu, Keşan, Dimetoka, Pınarhisar, Lüleburgaz, Gümülcene ve Edirne fethedildi (1362).

Bu fetihlerle Avrupan’nında yolu açılmış oluyordu. Bunu gören Avrupa bir şekilde Osmanlı’nın önünü kesmek istedi ve Papa 5. Urban’ın tahrikiyle Macar, Bulgar, Sırp, Bosna ve Eflak (Romanya) kuvvetleri toplandı. 10.000 kişilik Hacı İlbey konutasındaki Osmanlı Ordusu, 60.000 kişilik haçlı ordusunu gece yaptığı büyük bir baskınla Sırpsındığı zaferini elde etti (1364).

Bundan sonra Sırbistan’ın bir kısmı ile Bulgaristan Osmanlı himayesine geçti (1365). Tarihinde ilk defa Dubrovnik (Raguza) ile uluslararası antlaşma yapıldı. Eflak(Romanya) ve Sırplara karşı Çimen zaferi elde edildi (1371). Selanik (1374) , Niş (1375), İştip, Manastır, Pirlepe fethedildi. I. Murad fetihlere devam ederken de mali, idari ve askeri düzenlemeler yaptı.

1386 senesinde Karamanoğlulları ile yapılan savaşta zafer elde edildi. Bundan yararlanmak isteyen Sırplar, Plonşik olayı ile Osmanlı ordusunu bozguna uğratto (1387). Bun imkânı değerlendirmek isteyen Sırp Kralı Lazar, 15.000 kişilik büyük bir haçlı ordusu ile Kosova önlerine geldi.

Ordunun başına geçen Sultan Murad topçu ocağının topları ile savaş başladı ve düşman kısa bir sürede dağılmaya başladı (Tarihte ilk defa savaşta Osmanlılar topu kullandılar). Sekiz saat süren mücadeleden sonra büyük bir zafer elde edildi (20 Haziran 1389). Lakin savaş sonunda Miloş Obiliç adında bir sırp tarafından Sulta Murad şedit edildi.

Bu zafer Osmanlıların Balkanlardaki 500 yıllık hâkimiyetini başlatmış oluyordu. Sultan Murad, yaptığı 37 savaştan da gelip gelmiş, babasından aldığı sınırları 500.000 km²’ye çıkarmıştır. Sultan Murad, gayet nazik, cömert, hayırlı ve yumuşak huylu bir insandı. İç organlarını Kosova da bırakıp bir türbe yapıldı. Naaşı Bursa’ya getirilip kendi adına yaptırdığı Hüdavendigâr Cami yanındaki türbesine defnedildi.

Kısa Biyografisi

  • Babası: Orhan Gazi
  • Annesi: Nilüfer Hatun
  • Doğumu: 1326 Bursa
  • Vefatı: 20 Haziran 1389 Kosova
  • Tahta Geçme Yaşı: 34
  • Saltanat Süresi: 29
  • Saltanat Bitiş Yaşı: 63
  • Vefat Yaşı: 63

Sadrazamları

Sinanüddin Yusuf Paşa, Candarlı Hayreddin, Kara Halil Paşa, Candarlı Ali Paşa

Erkek Çocukları

Sultan I. Beyazid, Yakup Çelebi, Savcı Bey, İbrahim Bey, Vahşi Bey, Halil Bey

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

avatar

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *