1. Anasayfa
  2. İz Bırakan Komutanlar
  3. Ömer Halisdemir Kimdir? Hayatı

Ömer Halisdemir Kimdir? Hayatı

15 Temmuz Demokrasi mücadelesinin baş kahramanı olarak gösterebileceğimiz Ömer Halisdemir hakkında merak edilenleri cevaplamaya ve kahramanın hayatından kesitler sunmaya çalıştık.

«

Ömer Halisdemir, 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde’nin Bor ilçesinde dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Okul sonralarında çobanlık yapan Halisdemir, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında olmak üzere çeşitli askerî görevlerde bulundu.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, 16 Temmuz 2016 tarihinde bir grup hain tarafından yapılan askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldürdü. Böylece darbe girişiminin seyrini değiştiren isimlerden biri oldu.

Kahraman Şehit Ömer Halisdemir, darbeci general Semih Terzi’yi öldürdükten sonra darbeci grup tarafından şehit edildi.

Hayatı

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir çocukluğunu Niğde’nin Çukurkuyu Beldesinde geçirmiştir. Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yapmıştır. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuk sahibi olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında görev yapmıştır. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’in aktardığı bilgiye göre, vurduğu komutan Semih Terzi ile Afganistan’da birlikte görev yapmıştır.

Şehadeti

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde askerîn içindeki bir grup FETÖ mensubunun darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürmüştür. Semih Terzi’nin korumaları tarafından Ömer Halisdemir 30 kurşunla şehit edilmiştir. Daha sonra ise askeri darbe yanlısı iki subay öldürülmüş 36’sı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanmıştır. Çeşitli basın kaynaklarında çıkan haberlerde Halisdemir’in “darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden” biri olduğu ifade edilmiştir.

Kaynak:12.Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı (PDF)

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *