«

Tayyar Rahmiye, Güney Cephesi’nde 9. Tümende gönüllü olarak bir müfrezenin komutanlığını yapmıştır. Osmaniye’de Fransız karargâhına saldırı için görevlendirilen müfreze 1 Temmuz 1920’de harekete geçmiştir.

Fakat bu arada askerlerde bir duraklama meydana gelmiş, bunun üzerine “Ben kadın olduğum hâlde ayakta duruyorum da siz erkek olduğunuz hâlde yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” diyerek erkekleri hareketlendiren Tayyar Rahmiye, karargâhın alındığını göremeden şehit düşmüştür.

Tayyar Rahmiye hakkında kısa bilgiler

Milli Mücadelede Tayyar Rahmiye ne yapmıştır?

Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınlarındaki demiryolu tünelini patlatarak düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğrattı. Siperinden çıkıp düşman hattında şehit düşen askerleri sırtında kendi bölgelerine getirmesiyle “uçan” anlamındaki “Tayyar” lakabını aldı.

Tayyar Rahmiye hangi şehirde mücadele etti?

Osmaniye'nin Kaziyeler Köyü'nden olan Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. 1920'li yıllar da Fransız askerleri güneydoğuyu işgal etmiş ve halka zulmediyordu. Bunun üzerine halk silahlanarak düşmana karşı kurtuluş mücadelesine başladılar.

Tayyar Rahmiye nerede kaç yılında doğmuştur?

Kayalı, Türkiye doğumlu olan Tayyar Rahmiye hanım 1890 yılında dünyaya gelmiştir.

Tayyar Rahmiye Hanım hangi cephede savaşan kadın kahramandır?

Güney cephesinde 9. Tümende gönüllü olarak bir müfrezenin komutanlığını yapmıştır.

Tayyar Rahmiye Hanım nereli?

Tayyar Rahmiye Hanım Osmaniye'nin Kaziyeler Köyü'ndendir.

Tayyar Rahmiye hangi cephede savaşmıştır?

Tayyar Rahmiye 1890 yılında Osmaniye'de doğmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın Güney Cephesi'nde Fransızlara karşı savaşan Kuvayı Milliye birliklerine katılarak müfreze komutanlığı yapmıştır.

Bir Cevap Yaz

kimkimdir Hakkında

kimkimdir

Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *