Kişiliğin Ölçülmesi ve Kullanılan Testler Nelerdir?

30.04.2020
Kişiliğin Ölçülmesi ve Kullanılan Testler Nelerdir?

Kişiliğin Ölçülmesi

Kişiliğin ölçülmesi, bireylerin davranışlarını yorumlamak, anlamaya çalışmak için değişik faktörlere bağlı olan kendi başına yeterince karmaşık olan bir sürecin yani kişiliğin bilinmesini ifade eder.

Kişiliğin Ölçülmesi ve Kullanılan Testler Nelerdir? 1

Bu nedenle kişiliği ölçmek zordur. Kişiliğin ölçülmesi ile ilgili günümüze kadar çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Kişilik gibi karmaşık bir süreci mutlak olarak ölçmeye çalışmak ve bunu nesnel biçimde ortaya koymak neredeyse imkânsızdır.

Ancak geliştirilen testler, zamanla testlerin geçerlilik ve güvenilirliklerinin sağlanması ölçüm yapılan insanlar hakkında ön bir fikir vermiştir. Bu testlerden işe alma, meslek seçimi, psikolojik kaynaklı hastalıkların tanı ve teşhisinde yararlanılmaktadır.

İlgili Konu  A'dan Z'ye Psikoloji Sözlüğü

Kişilik Testleri

Günümüze kadar geliştirilen kişilik testleri bireyin kişilik özelliklerini öğrenme ve bilmeyi amaçlar. Temel olarak da objektif ve projektif kişilik testleri olmak üzere ikiye ayrılır.

a. Objektif Kişilik Testleri

Önceden hazırlanarak oluşturulan soruların cevaplanması, buna uygun standart puanlama ve yorumu da içeren işlemleri ifade eden; kalem kâğıt testleri de denilen testler bu gruba girer.

Testlerin amacı kişiyle ilgili tavır ve tutumları hakkında ayrıntılı bilgi edinmektir. Bu tür testlerin temelini Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI kişilik testi) oluşturur. 1939 yılında Minesota Üniversitesi tarafından geliştirildiği için aynı adla anılır.

566 sorudan oluşan bu testin dünyanın birçok yerinde farklı kültürlere göre uyum ve standardizasyonu yapılmıştır. Türkiye için de uyum ve standardizasyon çalışması yapılmıştır. Güvenilirlik ve geçerlilik çalışması yapıldıktan sonra objektif testlerden biri olarak kabul edilir.

İlgili Konu  Psikolojinin İş Alanları

Objektif Kişilik Testleri

b. Projektif Kişilik Testleri

Objektif testler gibi sorular şeklinde önceden hazırlanmayan, ancak bireyin kişisel yatkınlıklarını, obje ile ilişkilerini, bireysel savunmalarını, duygu dünyasını, çatışma gibi kişilik özelliklerini oluşturan temel kavramlar hakkında bilgi edinmeyi amaçlayan ve klinik amaçlarla da kullanılan testlerdir.

Rorschach (Roşa) testi, üzerine mürekkep dökülen beyaz kâğıdın katlanmasıyla oluşan şeklin yorumlanması sonucu test uygulanan bireyin kişiliği hakkında bilgileri açığa çıkartmayı amaçlayan bir kişilik testidir.

Projektif Kişilik Testleri

Kişilik testlerinin hazırlanma, uygulama ve değerlendirme safhalarında tüm süreci yönetenlerin profesyonel ve uzman kişiler olması önemlidir. Çünkü, örneğin iş yeri için eleman seçiminde uzman olmayan birinin bu testleri uygulayıp doğru kişiyi seçmesi mümkün değildir.

Kaynak:12.Sınıf Psikoloji Ders Kitabı (PDF)

İlgili Konu  Zekâyı Etkileyen Etkenler

Psikoloji Bilimi Ders Notları

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Hayatını internete adamış biri olarak, hedefim bilgiyi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu amaca istinaden her türlü bilgi paylaşımını KonuAnlatimi.Net üzerinde yapıyorum. Umarım içeriklerim tüm ziyaretçilerim için faydalı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.