Lady Godiva

15.10.2021
Lady Godiva

Lady Godiva Kimdir?

Godiva, eski İngilizce’de Godgifu soyadlı Lady Godiva, 1040 yılında dünyaya gelmiş ve 1067 yılında ölümü gerçekleşmiştir. Genel olarak halk, Lady Godiva efsanesi olarak adlandırılır. Lady Godiva, 13. yüzyıla kadar uzanan bir efsaneye göre, 11. yüzyılda eşi, Lord Leofric tarafından halka yüklediği yüksek vergilere karşı çıkması sonucunda Lady Godiva’ya teklifte bulunmuştur.

Lady Godiva 1

Godiva’nın eşi olan Lord Leofric ile bir anlaşmaya vardıkları rivayet edilir. Anlaşmaya göre, Lord Leofric;eşinin, çırılçıplak bir vaziyette dışarı çıkmasını ve o, o vaziyetteyken halk dışarı çıkmadan evlerinde kalır ise vergi yüklerinin kaldırılacağına dair bir anlaşma yaptığı rivayet edilir. Bu durum halka duyurulur ve kimsenin sokağa çıkmaması gerektiğini anlatır.

İlgili Konu  Carl Gustav Jung kimdir?

Lady Godiva Efsanesi

Eşi Lord Leofric ile yaptıkları anlaşma sonrası, ertesi sabah Godiva efsane olacak geçişini gerçekleştirdi. Godiva atın üzerinde çıplak bir şekilde ilerlerlemiş. Rivayete göre, Godiva’nın çok gür, dalgalı ve uzun saçları varmış. Saçları çıplak bedenindeki mahrem yerlerini örtüyormuş. Halk Lady Godiva’ya karşı büyük bir saygı duyarak evlerinden çıkmamışlar. Eşi bu durum karşısında, vergi yüklerini kaldırmıştır. Bu durum üzerine Godiva halkın sevgisini kazanmıştır. Yüzyıllar boyunca Godiva’ya olan saygı büyümeye devam etmiştir.

Dünya genelinin bir kısmı; “çıplak gezen kadın” olarak anımsarken, bir kısmı ise; “vergi karşıtı” olarak anımsar. Aynı zamanda wikipedia’nın İngilizce kaynak çevirisine göre kocasının anlaşma için söylemiş olduğu söz;”Çırılçıplak yürü ve Tanrının mucizesini herkese göster” demiştir.

İlgili Konu  Fatma Kılıç (Kırmızı Oje) Kimdir? Kaç Yaşında

Atın üzerinde çıplak vaziyette sokaktan geçerken, bütün bir halk evlerinde, camdan dahi bakmadan duruyormuş. Ancak Tom adında birisi, perdenin aralığından Godiva’yı izlemesi sonucunda birden bire kör olduğu rivayet edilir. İngilizlerin tarihine göre, bu olay karşısında röntgenci kelimesi karşılığı olarak “peeping tom” kullanılmaya başlanmıştır.

Yan tarafta bulunan heykel, Lady Godiva için yapılmış bir resimdir. Wikipedia kaynağına göre 2011 Ekim yılında çekilmiş bir fotoğrafır. Heykel 22 Ocak 1949 yılında, Sir William Reid Dick tarafından Conventy sokağına 20.000 Euro harcayarak, onun anısına hediye etmiştir.

Tarih boyunca o’nun ismi, şairlerin, ses şarkıcıları gibi her türlü eserlerde yer almıştır. Örnek olarak, İsmet Özel’ın Amentu isimli şiirinde; “ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur” sözüne yer vermiştir.
Ayriyeten, Dünya çapında ününe ün katmış Queen isimli sanatçı, “Don’t Stop Me Now” isimli şarkısında;”I’m a racing car passing by like Lady Godiva” cümlesine yer vermiştir. Tercümesine göre;”Ben bir yarış arabasıyım, Lady Godiva gibi geçen“.

İlgili Konu  Başçavuş Halide Edip (Adıvar) Kimdir? Hayatı

Bunların yanında Simply Red isimli gruba ait Lady Godiva’s Room isimli şarkı mevcuttur. Üstelik “Lady Godiva of Coventry” isimli film bulunmaktadır ve bunlar gibi pek çok sayıda eser.

Konu hakkında sizin fikriniz nedir. Hemen görüşlerinizi iletmek için  Yorum Yap butonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Konu Anlatımı'na destek olmak isterseniz bu içeriği sosyal medya ağınızda paylaşabilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
Okumayı çok severim, her konuyu okumaktan keyif alırım ve doğal olarak yazmaktan da çok keyif alırım. Umarım yazılarım beğenilerinize layık olurlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.